Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Europoseł PiS Anna Zalewska o rozmowach ws. kopalni…
2022-01-19, 14:21 Autor: Joanna Matlak

Europoseł PiS Anna Zalewska o rozmowach ws. kopalni Turów, polityce klimatycznej UE i zmianach w Parlamencie Europejskim

Europoseł PiS Anna Zalewska o rozmowach ws. kopalni Turów, polityce klimatycznej UE i zmianach w Parlamencie Europejskim
- Trzymają nas w niepewności (minister środowiska Polski i Czech przyp. red.), ale musimy je wspierać, tym bardziej że minister Czech zapowiedziała na dzisiaj telefon ws. umowy - mówiła w Radiu Opole europoseł PiS Anna Zalewska z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, pytana o zapowiedzi porozumienia Polski i Czech ws. kopalni Turów. Przypomnijmy, wczoraj doszło do rozmów, a dziś rano polska minister środowiska Anna Moskwa powiedziała na antenie Radiowej Jedynki, że umowa z Czechami zakłada wycofanie skargi z TSUE. A skutkiem skargi jest 500 mln euro dziennie, które Polska miałaby zapłacić za użytkowanie kopalni.
- Minister Czech zapowiedziala telefon, dlatego, że chyba właśnie jest po Radzie Ministrów i musiała dostać dodatkowe wsparcie. Na to porozumienie czekają mieszkańcy przygraniczni; i Czesi i Polacy, którzy są tym zmęczeni i czują się zakładnikami konfliktu - mówiła europoseł Zalewska.

Co z karami, które już zostały Polsce naliczone?

- Kluczowe na podstawie czego są naliczone jakieś kary. Jako eurodeputowana pracująca w komisji środowiska, która zna przepisy, nie widzę żadnych podstaw prawnych. Proszę zauważyć, że to jest tzw. środek tymczasowy. I pierwszy; zupełnie absurdalny i niemożliwy do wykonania to taki, że w ciągu jednego dnia pani sędzia zażyczyła sobie zamknięcia kopalni. Za tym idzie kopalnia, za tym idzie niebezpieczeństwo energetyczne, wyrzucenie na bruk prawie 70tys.ludzi pracujących w Turowie i kooperujących z Turowem. Chodzi też o katastrofę ekologiczną, bo kopalnie zamyka się latami - wskazywała europoseł Zalewska.

- Nie ma żadnych podstaw do tego by te kary były naliczane - podkreślił nasz gość.

Drugim tematem rozmowy był unijny pakiet klimatyczny czyli "Fit for 55". To kilkanaście dokumentów, wśród których 5 należałoby - zdaniem europoseł Zalewskiej - zablokować. Koszty wprowadzenia pakietu, jak wyliczyli eksperci Pekao, to 64 tys. zł "na głowę" każdego Polaka. Pytanie dlaczego w obliczy kryzysu pandemicznego, wzrostu cen wszystkiego, dokładać jeszcze tak drogi pakiet?

- Fit for 55 należałoby wstrzymać, by przede wszystkim uspokoić rynek. Już budzą się obywatele i zaczynają protestować przeciw swoim rządom i to obywatele zachęcają rządy by się wstrzymali. Za każdym zapisem stoją lobbyści. To są wartości, określone pojazdy, stacje do ładowania i pieniądze, które obywatele mają zapłacić za czasami nierzeczywiste i nierealne pomysły Uni Europejskiej - mówiła europoseł PiS.

W dalszej części rozmowy pojawił się wątek zmian w Parlamencie Europejskim. Nową szefową PE została Roberta Metsola.

Zobacz także

2022-12-16, godz. 17:30 Kacper Kunstler o tym, czy młodzież skręca w lewo i o tym dla kogo jest Forum Młodych Ludowców - Dzisiaj PSL kojarzy nam się ze wsią, a ja jestem chłopakiem prosto z centrum miasta. Ten stereotyp dziś przełamujemy - zapewnia Kacper Kunstler z Forum… » więcej 2022-12-15, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (15.12.2022) Nadejście zimy i kryzys energetyczny powodują, że pracodawcy coraz baczniej przyglądają się rachunkom za prąd i ogrzewanie. Czy odbija się to na warunkach… » więcej 2022-12-14, godz. 17:00 Co tam panie w polityce? Komentują Piotr Semka i Piotr Gociek. Posłuchaj! W tym tygodniu Piotr Gociek i Piotr Semka rozmawiali i komentowali sprawę niemieckiej oferty dla Polski związanej z przekazaniem systemów Patriot i jak to wpłynęło… » więcej 2022-12-13, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: prof. Andrzej Przyłębski, Radosław Fogiel… W ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia wydaniu międzynarodowego magazynu "Spięcie" redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń skupili się na tematach… » więcej 2022-12-12, godz. 17:30 Rajmund Miller: Sposób myślenia dzisiaj rządzących jest taki, żeby zorganizować w Polsce dyktaturę Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej z Opolszczyzny o: - votum nieufności dla Zbigniewa Ziobro, - sytuacji w służbie zdrowia, - projekcie ustawy… » więcej 2022-12-12, godz. 17:15 Marcin Ociepa o wezwaniach do wojska: To wzmożenie medialne jest wynikiem działania obcych służb specjalnych, które… Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł z Opolszczyzny i lider OdNowy o: - Wojskach Obrony Terytorialnej i wezwaniach do odbycia ćwiczeń wojskowych, -… » więcej 2022-12-09, godz. 17:30 Red. Magdalena Ogórek o polskich zbrojeniach i kontrowersyjnych wyrokach sądowych Potrzebę wyposażania polskiej armii w nowoczesny sprzęt podkreślała w cotygodniowym komentarzu dla Radia Opole red. Magdalena Ogórek. Publicystka uznała… » więcej 2022-12-09, godz. 17:01 O wolontariacie pracowniczym Alicja Gawinek i Aleksandra Marcinkowska Czym jest wolontariat pracowniczy i jakie korzyści niesie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców? Opowiedziały Alicja Gawinek – prezes Opolskiego Centrum… » więcej 2022-12-08, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (08.12.2022) Czy niskie bezrobocie jest "zabetonowane"? Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała… » więcej 2022-12-07, godz. 17:30 Mariusz Bogucki o tym kto wygrywa w wojnie o bezpieczeństwo cyfrowe -Patrząc przez pryzmat tego, że ludzie wciąż tracą dane i pieniądze, to niestety mozna powiedzieć, że w tej wojnie wygrywają przestępcy. Dzieje się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »