Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Spięcie' - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego…
2021-12-28, 16:11 Autor: Joanna Matlak

"Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław Bartoszewski, prof. Grażyna Ancyparowicz

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W programie komentowano m.in. ostatnie orzeczenie TSUE, które dotyczy spraw toczących się w Rumunii. Chodzi o orzeczenie z 21 grudnia, w myśl którego korupcja oraz nadużycia finansowe na szkodę Unii Europejskiej nie podlegają jurysdykcji krajowego trybunału konstytucyjnego. Co więcej, w ocenie TSUE, za niestosowanie się do orzeczeń TK w tych sprawach, sędziowie nie mogą być karani dyscyplinarnie. Gościem programu "Spięcie" w tej sprawie był Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

- Dlaczego ta sprawa jest istotna i dlaczego jest w niej wiele punktów wspólnych z polskim sporem z TSUE? - pytał redaktor Michał Rachoń.

- Polska jest na afiszu pokazywania sporów wewnątrz UE, przede wszystkim dyktatu organów unijnych nad rządem konstytucyjnego kraju członkowskiego. Rumunia toczy podobny spór z TSUE. W maju tego roku TSUE orzekł, że traktaty są ponad krajową konstytucją w tym przypadku Rumunii. Według TSUE nie może być tak, że sędziowie są karani dyscyplinarnie za nieprzestrzeganie wyroków TK. Wówczas TK w odpowiedzi na wyrok TSUE uznał, że konstytucja jest najwyższym prawem Rumunii i nie na takie zobowiązania Rumunia się pisała, przystępując do Unii Europejskiej. Brzmi znajomo prawda? - mówił wiceminister Kaleta.

- Kilka miesięcy później podobnie orzekł polski Trybunał Konstytucyjny i znów zrobiła się wrzawa wokół spraw Polski i na tej kanwie zablokowano środki unijne do Polski. To orzeczenie z ubiegłego tygodnia jest niebezpieczne dla Rumunii, Polski i innych państw, które nie chcą się poddać woli Berlina, a wiemy jakie są plany, które rząd niemiecki forsuje - mówił gość programu "Spięcie".

Kolejnym gościem programu był Władysław Bartoszewski, polityk PSL, z którym rozmawiano o polityce energetycznej i klimatycznej, a w ostatniej części audycji gościem była prof. GWSH Grażyna Ancyparowicz, którą pytano o konsekwencje wprowadzenia pakietu "Fit for 55".
"Spięcie" Piotra Cywińskiego i Michala Rachonia. Goście: Sebastian Kaleta, Władysław Bartoszewski, prof. Grażyna Ancyparowicz

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »