Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży 'Bezpieczeństwo…
2021-12-21, 17:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci, czyli cyberbezpieczeństwie

Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci, czyli cyberbezpieczeństwie
- W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego postanowiliśmy umożliwić młodym ludziom zwiększenie wiedzy i kompetencji z zakresu bezpieczeństwa - powiedział dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Naukowcy z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej w ramach projektu "Bezpieczeństwo przede wszystkim" finansowanego przez narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizują warsztaty dla uczniów.

- Poruszymy tematy związane z rolą policji w systemie bezpieczeństwa państwa, wojskiem, szeroko rozumianą profilaktyką antyterrorystyczną, samoobroną, bezpieczeństwem politycznym i ekonomicznym państwa.

W pierwszej edycji projektu udział wzięło kilkanaście szkół. Praktycy jechali do szkół i tam spotykali się z uczniami. Tym razem, w związku z pandemią projekt będzie realizowany on line. Uczniowie dostaną dostęp do materiałów na platformie MS Teams. Nauczyciel wraz z uczniami będzie mógł w dogodnym dla nich czasie odtwarzać.
- Rekrutacja trwa cały czas, chcemy po nowy roku ruszyć z realizacją tej edycji projektu. www.politologia.uni.opole.pl/bezpieczenstwo-przede-wszystkim/

Z Dr Bartoszem Maziarzem rozmawiałam także o Pegasusie, oprogramowaniu szpiegującym, którym - jak donosi amerykańska agencja prasowa Associated Press - by zainfekowany telefon prawnika, Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek.

- To oprogramowanie stworzone przez izraelską firmę, którego założeniem było walka z terroryzmem, czyli umożliwienie służbom specjalnym zainfekowanie telefonów osób podejrzanych o działalność terrorystyczną w celu poznania ich zamiarów - powiedział gość Radia Opole.

- Raport kanadyjskiego think tanku wskazuje, że ktoś Pegasusem w Polsce się zajmuje. Citizen Lab to badacze z uniwersytetu w Toronto, którzy zajmują się śledzeniem, badaniem aktywności programów szpiegujących.

Poruszyliśmy także kwestie cyberbezpieczeństwa nas wszystkich.
-Wiele osób nie ma hasła do komputera lub do telefonu, a nawet jeśli je ma, to są one proste. Ostatnio czytałem raport, z którego wynika, że najpopularniejsze hasła to "HASŁO" "1234" lub inny ciąg cyfr. Warto często zmieniać hasła nie tylko do telefonu, komputera, maila czy bankowości internetowej, ale też routera domowego po to, żeby nikt nie włamał się do naszej domowej sieci - wyjaśnił.

- To nie jest tak, że siedzi haker i zastanawia się, jakie mamy hasło. Robią to specjalne programy, a jeśli włamią się do naszej domowej sieci mogą nas po prostu okraść lub ukraść nam tożsamość.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »