Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży 'Bezpieczeństwo…
2021-12-21, 17:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci, czyli cyberbezpieczeństwie

Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci, czyli cyberbezpieczeństwie
- W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego postanowiliśmy umożliwić młodym ludziom zwiększenie wiedzy i kompetencji z zakresu bezpieczeństwa - powiedział dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Naukowcy z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej w ramach projektu "Bezpieczeństwo przede wszystkim" finansowanego przez narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizują warsztaty dla uczniów.

- Poruszymy tematy związane z rolą policji w systemie bezpieczeństwa państwa, wojskiem, szeroko rozumianą profilaktyką antyterrorystyczną, samoobroną, bezpieczeństwem politycznym i ekonomicznym państwa.

W pierwszej edycji projektu udział wzięło kilkanaście szkół. Praktycy jechali do szkół i tam spotykali się z uczniami. Tym razem, w związku z pandemią projekt będzie realizowany on line. Uczniowie dostaną dostęp do materiałów na platformie MS Teams. Nauczyciel wraz z uczniami będzie mógł w dogodnym dla nich czasie odtwarzać.
- Rekrutacja trwa cały czas, chcemy po nowy roku ruszyć z realizacją tej edycji projektu. www.politologia.uni.opole.pl/bezpieczenstwo-przede-wszystkim/

Z Dr Bartoszem Maziarzem rozmawiałam także o Pegasusie, oprogramowaniu szpiegującym, którym - jak donosi amerykańska agencja prasowa Associated Press - by zainfekowany telefon prawnika, Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek.

- To oprogramowanie stworzone przez izraelską firmę, którego założeniem było walka z terroryzmem, czyli umożliwienie służbom specjalnym zainfekowanie telefonów osób podejrzanych o działalność terrorystyczną w celu poznania ich zamiarów - powiedział gość Radia Opole.

- Raport kanadyjskiego think tanku wskazuje, że ktoś Pegasusem w Polsce się zajmuje. Citizen Lab to badacze z uniwersytetu w Toronto, którzy zajmują się śledzeniem, badaniem aktywności programów szpiegujących.

Poruszyliśmy także kwestie cyberbezpieczeństwa nas wszystkich.
-Wiele osób nie ma hasła do komputera lub do telefonu, a nawet jeśli je ma, to są one proste. Ostatnio czytałem raport, z którego wynika, że najpopularniejsze hasła to "HASŁO" "1234" lub inny ciąg cyfr. Warto często zmieniać hasła nie tylko do telefonu, komputera, maila czy bankowości internetowej, ale też routera domowego po to, żeby nikt nie włamał się do naszej domowej sieci - wyjaśnił.

- To nie jest tak, że siedzi haker i zastanawia się, jakie mamy hasło. Robią to specjalne programy, a jeśli włamią się do naszej domowej sieci mogą nas po prostu okraść lub ukraść nam tożsamość.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »