Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o…
2021-12-03, 09:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja

Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja
- Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować zająć Ukrainę w miesiącach zimowych. Oni podbijają stawkę - powiedział dr Tomasz Pawłuszko z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Dr Pawłuszko powiedział, że cały czas trwa testowanie nowego kanclerza Niemiec, co zrobi Biden. - Europa jest w tej chwili w okresie przejściowym: mamy nowe rozdanie w Niemczech, być może będzie nowe rozdanie we Francji, na Węgrzech będą wybory - wskazywał gość Radia Opole.

Siergiej Ławrow minister spraw zagranicznych Rosji na forum OBWE zapowiedział przedstawienie przez Rosję "nowego układu bezpieczeństwa" w Europie. W styczniu Polska obejmuje przewodnictwo w OBWE, a Ławrow życzył "polskim kolegom" powodzenia.

- Rosja nie przestrzega traktatów: memorandum Budapesztańskiego, Traktatu CFE (rozmieszczenia sił wojsk w Europie Wschodniej), to trudno się spodziewać, żeby ktoś to brał poważnie. Wypowiedź Ławrowa jest bardzo ciekawą. On mówi to co Putin chce, żebyśmy usłyszeli. To inicjatywa dyplomatyczna - ocenił dr Pawłuszko.

Gość Radia Opole powiedział, że konflikt zbrojny jest możliwy w perspektywie następnej wiosny. Tak też sugerowali Amerykanie. Raport mówił o lutym, marcu bo tyle potrzebują Rosjanie, żeby zgromadzić wojsko.

W internetowej części rozmowy dr Pawłuszko powiedział, że teraz mniej znaczenia ma liczebność armii, a więcej jej siła rażenia, czyli nowoczesny sprzęt. - Aspekt militarny, liczba żołnierzy jest mniej ważny, ale też ma znaczenie. Ktoś terytorium musi zająć, ktoś tam musi być fizycznie - wyjaśniał.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »