Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa'…
2021-12-02, 17:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w "Popołudniowej Loży Radiowej' (02.12.2021)
Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa".
- Główne koszty wzrostu cen energii i paliw skonsumują przedsiębiorcy, a nie gospodarstwa domowe - powiedział dr. Artur Żurakowski, ekonomista. - Nie wiedzę osobiście symptomów ku temu, żebyśmy zgasili inflację. Gasimy ją benzyną. Z szacunków rządu wynika ze około 2 mld zł wpompujemy w rynek, wcześniej mieliśmy informacje, że z Polskiego ładu będzie to około 17-20 mld więc będziemy mieli bardzo dużo pieniądza na rynku.

- Amerykanie muszą zacząć podejmować decyzje, bo przyzwyczailiśmy się, że polityka rządu amerykańskiego wpływa stabilizująco na ceny ropy (red.które mają duży wpływ na inflację). Administracja amerykańska śpi od roku - powiedział ekonomista WSZiA dr Witold Potwora. - Podwyższenie stóp procentowych i tarcze, które dzisiaj wprowadzamy mogą zahamować inflację, ale w kategoriach długofalowych. Apeluję do konsumentów, żeby w okresie przedświątecznym nie "szaleć" na zakupach. Jeśli wystąpi presja rynku, to być może uda się choć trochę zatrzymać wzrost cen.

- Plany osłonowe skutek przyniosą w drugim kwartale przyszłego roku. Obawiam się, że z jednej skrajności wpadniemy w drugą. Bo najprostszym rozwiązaniem jest wzrost stóp procentowych, ale ceny pozostaną - powiedział Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność.
- Już dzisiaj przedsiębiorcy mówią, że cen nie obniżą, bo chcą sobie zrekompensować wcześniejsze straty.

- Jednym z powodów inflacji jest dodruk pieniędzy na świecie i spekulacja surowcami. Czynniki kształtujące inflacje są po stronie politycznej - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. Ceny surowców mocno idą w górę. Dla zabezpieczenia własnych gospodarek tworzy się zapasy i to też wpływa na inflację. Musimy działać na rzecz nakręcania się spirali inflacyjnej. Tarcza antyinflacyjna nie ochroni przedsiębiorców - dodał.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »