Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa'…
2021-12-02, 17:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w "Popołudniowej Loży Radiowej' (02.12.2021)
Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa".
- Główne koszty wzrostu cen energii i paliw skonsumują przedsiębiorcy, a nie gospodarstwa domowe - powiedział dr. Artur Żurakowski, ekonomista. - Nie wiedzę osobiście symptomów ku temu, żebyśmy zgasili inflację. Gasimy ją benzyną. Z szacunków rządu wynika ze około 2 mld zł wpompujemy w rynek, wcześniej mieliśmy informacje, że z Polskiego ładu będzie to około 17-20 mld więc będziemy mieli bardzo dużo pieniądza na rynku.

- Amerykanie muszą zacząć podejmować decyzje, bo przyzwyczailiśmy się, że polityka rządu amerykańskiego wpływa stabilizująco na ceny ropy (red.które mają duży wpływ na inflację). Administracja amerykańska śpi od roku - powiedział ekonomista WSZiA dr Witold Potwora. - Podwyższenie stóp procentowych i tarcze, które dzisiaj wprowadzamy mogą zahamować inflację, ale w kategoriach długofalowych. Apeluję do konsumentów, żeby w okresie przedświątecznym nie "szaleć" na zakupach. Jeśli wystąpi presja rynku, to być może uda się choć trochę zatrzymać wzrost cen.

- Plany osłonowe skutek przyniosą w drugim kwartale przyszłego roku. Obawiam się, że z jednej skrajności wpadniemy w drugą. Bo najprostszym rozwiązaniem jest wzrost stóp procentowych, ale ceny pozostaną - powiedział Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność.
- Już dzisiaj przedsiębiorcy mówią, że cen nie obniżą, bo chcą sobie zrekompensować wcześniejsze straty.

- Jednym z powodów inflacji jest dodruk pieniędzy na świecie i spekulacja surowcami. Czynniki kształtujące inflacje są po stronie politycznej - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. Ceny surowców mocno idą w górę. Dla zabezpieczenia własnych gospodarek tworzy się zapasy i to też wpływa na inflację. Musimy działać na rzecz nakręcania się spirali inflacyjnej. Tarcza antyinflacyjna nie ochroni przedsiębiorców - dodał.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »