Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa'…
2021-12-02, 17:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w "Popołudniowej Loży Radiowej' (02.12.2021)
Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa".
- Główne koszty wzrostu cen energii i paliw skonsumują przedsiębiorcy, a nie gospodarstwa domowe - powiedział dr. Artur Żurakowski, ekonomista. - Nie wiedzę osobiście symptomów ku temu, żebyśmy zgasili inflację. Gasimy ją benzyną. Z szacunków rządu wynika ze około 2 mld zł wpompujemy w rynek, wcześniej mieliśmy informacje, że z Polskiego ładu będzie to około 17-20 mld więc będziemy mieli bardzo dużo pieniądza na rynku.

- Amerykanie muszą zacząć podejmować decyzje, bo przyzwyczailiśmy się, że polityka rządu amerykańskiego wpływa stabilizująco na ceny ropy (red.które mają duży wpływ na inflację). Administracja amerykańska śpi od roku - powiedział ekonomista WSZiA dr Witold Potwora. - Podwyższenie stóp procentowych i tarcze, które dzisiaj wprowadzamy mogą zahamować inflację, ale w kategoriach długofalowych. Apeluję do konsumentów, żeby w okresie przedświątecznym nie "szaleć" na zakupach. Jeśli wystąpi presja rynku, to być może uda się choć trochę zatrzymać wzrost cen.

- Plany osłonowe skutek przyniosą w drugim kwartale przyszłego roku. Obawiam się, że z jednej skrajności wpadniemy w drugą. Bo najprostszym rozwiązaniem jest wzrost stóp procentowych, ale ceny pozostaną - powiedział Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność.
- Już dzisiaj przedsiębiorcy mówią, że cen nie obniżą, bo chcą sobie zrekompensować wcześniejsze straty.

- Jednym z powodów inflacji jest dodruk pieniędzy na świecie i spekulacja surowcami. Czynniki kształtujące inflacje są po stronie politycznej - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. Ceny surowców mocno idą w górę. Dla zabezpieczenia własnych gospodarek tworzy się zapasy i to też wpływa na inflację. Musimy działać na rzecz nakręcania się spirali inflacyjnej. Tarcza antyinflacyjna nie ochroni przedsiębiorców - dodał.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »