Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach…
2021-12-02, 08:49 Autor: Joanna Matlak

Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym

Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym
- Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe życie i tak jak w świecie realnym czyha na nas dużo zagrożeń - mówiła w Porannej Loży Radiowej asp. Agnieszka Nierychła, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
Przedstawicielka opolskiej policji przestrzegała dziś słuchaczy by byli bardziej czujni kupując przez internet.

- Kupując na portalach internetowych czy aukcjach logujmy się do sieci osobistej, własnej, a nie ogólnodostępnej. Jeśli jedziemy autobusem czy pociągiem w długą trasę to oczywiście łączmy się i korzystajmy, ale nie róbmy płatności - mówiła asp. Nierychła.

- Sprawdzajmy detale. Jeśli logujemy się na stronę banku upewnijmy się, że w adresie jest „zamknięta kłódka”, że nie ma dodatkowych kropek, kresek, bo to może nie być strona banku na który chcieliśmy się zalogować – przestrzegała policjantka.

- Upewnijmy się, że to sprawdzony sprzedawca, że ma jaką historię w internecie, że ma pozytywne komentarze, jeśli ma ich zbyt mało bądź wcale to powinno wzbudzić czujność – dodała aspirant. - Zwracajmy uwagę podczas zakupów na formę płatności jaką preferuje sprzedawca. Jeśli nie ma możliwości zapłaty przy odbiorze, jeśli nie ma możliwości otwarcia przesyłki przy dostawcy to należy uważać.

- Nie wchodźmy też w linki, które podsyła nam sprzedający. Często mamy oszustwa, które polegają, że osoba zainteresowana kupnem, podsyła nam linki na komunikatorach, mówiąc, że po kliknięciu szybko dostaniemy pieniądze na konto odezwie się do nas kurier, on wszystko spakuje i przywiezie – mówiła Nierychła.

Aspirant Nierychła przestrzegała też przed ulicznymi zbiórkami pieniędzy czy fałszywymi akcjami charytatywnymi, których w okresie przedświątecznym jest więcej.

- Sprawdzajmy identyfikator, wolontariusz powinien mieć taki identyfikator "na widoku" - mówiła Nierychła.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »