Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach…
2021-12-02, 08:49 Autor: Joanna Matlak

Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym

Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym
- Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe życie i tak jak w świecie realnym czyha na nas dużo zagrożeń - mówiła w Porannej Loży Radiowej asp. Agnieszka Nierychła, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
Przedstawicielka opolskiej policji przestrzegała dziś słuchaczy by byli bardziej czujni kupując przez internet.

- Kupując na portalach internetowych czy aukcjach logujmy się do sieci osobistej, własnej, a nie ogólnodostępnej. Jeśli jedziemy autobusem czy pociągiem w długą trasę to oczywiście łączmy się i korzystajmy, ale nie róbmy płatności - mówiła asp. Nierychła.

- Sprawdzajmy detale. Jeśli logujemy się na stronę banku upewnijmy się, że w adresie jest „zamknięta kłódka”, że nie ma dodatkowych kropek, kresek, bo to może nie być strona banku na który chcieliśmy się zalogować – przestrzegała policjantka.

- Upewnijmy się, że to sprawdzony sprzedawca, że ma jaką historię w internecie, że ma pozytywne komentarze, jeśli ma ich zbyt mało bądź wcale to powinno wzbudzić czujność – dodała aspirant. - Zwracajmy uwagę podczas zakupów na formę płatności jaką preferuje sprzedawca. Jeśli nie ma możliwości zapłaty przy odbiorze, jeśli nie ma możliwości otwarcia przesyłki przy dostawcy to należy uważać.

- Nie wchodźmy też w linki, które podsyła nam sprzedający. Często mamy oszustwa, które polegają, że osoba zainteresowana kupnem, podsyła nam linki na komunikatorach, mówiąc, że po kliknięciu szybko dostaniemy pieniądze na konto odezwie się do nas kurier, on wszystko spakuje i przywiezie – mówiła Nierychła.

Aspirant Nierychła przestrzegała też przed ulicznymi zbiórkami pieniędzy czy fałszywymi akcjami charytatywnymi, których w okresie przedświątecznym jest więcej.

- Sprawdzajmy identyfikator, wolontariusz powinien mieć taki identyfikator "na widoku" - mówiła Nierychła.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »