Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach…
2021-12-02, 08:49 Autor: Joanna Matlak

Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym

Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym
- Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe życie i tak jak w świecie realnym czyha na nas dużo zagrożeń - mówiła w Porannej Loży Radiowej asp. Agnieszka Nierychła, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
Przedstawicielka opolskiej policji przestrzegała dziś słuchaczy by byli bardziej czujni kupując przez internet.

- Kupując na portalach internetowych czy aukcjach logujmy się do sieci osobistej, własnej, a nie ogólnodostępnej. Jeśli jedziemy autobusem czy pociągiem w długą trasę to oczywiście łączmy się i korzystajmy, ale nie róbmy płatności - mówiła asp. Nierychła.

- Sprawdzajmy detale. Jeśli logujemy się na stronę banku upewnijmy się, że w adresie jest „zamknięta kłódka”, że nie ma dodatkowych kropek, kresek, bo to może nie być strona banku na który chcieliśmy się zalogować – przestrzegała policjantka.

- Upewnijmy się, że to sprawdzony sprzedawca, że ma jaką historię w internecie, że ma pozytywne komentarze, jeśli ma ich zbyt mało bądź wcale to powinno wzbudzić czujność – dodała aspirant. - Zwracajmy uwagę podczas zakupów na formę płatności jaką preferuje sprzedawca. Jeśli nie ma możliwości zapłaty przy odbiorze, jeśli nie ma możliwości otwarcia przesyłki przy dostawcy to należy uważać.

- Nie wchodźmy też w linki, które podsyła nam sprzedający. Często mamy oszustwa, które polegają, że osoba zainteresowana kupnem, podsyła nam linki na komunikatorach, mówiąc, że po kliknięciu szybko dostaniemy pieniądze na konto odezwie się do nas kurier, on wszystko spakuje i przywiezie – mówiła Nierychła.

Aspirant Nierychła przestrzegała też przed ulicznymi zbiórkami pieniędzy czy fałszywymi akcjami charytatywnymi, których w okresie przedświątecznym jest więcej.

- Sprawdzajmy identyfikator, wolontariusz powinien mieć taki identyfikator "na widoku" - mówiła Nierychła.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »