Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach…
2021-12-02, 08:49 Autor: Joanna Matlak

Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym

Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym
- Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe życie i tak jak w świecie realnym czyha na nas dużo zagrożeń - mówiła w Porannej Loży Radiowej asp. Agnieszka Nierychła, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
Przedstawicielka opolskiej policji przestrzegała dziś słuchaczy by byli bardziej czujni kupując przez internet.

- Kupując na portalach internetowych czy aukcjach logujmy się do sieci osobistej, własnej, a nie ogólnodostępnej. Jeśli jedziemy autobusem czy pociągiem w długą trasę to oczywiście łączmy się i korzystajmy, ale nie róbmy płatności - mówiła asp. Nierychła.

- Sprawdzajmy detale. Jeśli logujemy się na stronę banku upewnijmy się, że w adresie jest „zamknięta kłódka”, że nie ma dodatkowych kropek, kresek, bo to może nie być strona banku na który chcieliśmy się zalogować – przestrzegała policjantka.

- Upewnijmy się, że to sprawdzony sprzedawca, że ma jaką historię w internecie, że ma pozytywne komentarze, jeśli ma ich zbyt mało bądź wcale to powinno wzbudzić czujność – dodała aspirant. - Zwracajmy uwagę podczas zakupów na formę płatności jaką preferuje sprzedawca. Jeśli nie ma możliwości zapłaty przy odbiorze, jeśli nie ma możliwości otwarcia przesyłki przy dostawcy to należy uważać.

- Nie wchodźmy też w linki, które podsyła nam sprzedający. Często mamy oszustwa, które polegają, że osoba zainteresowana kupnem, podsyła nam linki na komunikatorach, mówiąc, że po kliknięciu szybko dostaniemy pieniądze na konto odezwie się do nas kurier, on wszystko spakuje i przywiezie – mówiła Nierychła.

Aspirant Nierychła przestrzegała też przed ulicznymi zbiórkami pieniędzy czy fałszywymi akcjami charytatywnymi, których w okresie przedświątecznym jest więcej.

- Sprawdzajmy identyfikator, wolontariusz powinien mieć taki identyfikator "na widoku" - mówiła Nierychła.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »