Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej…
2021-11-26, 13:15 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości Niemieckiej na przestrzeni 30 lat

Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej
- Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, z którym rozmawialiśmy o nowej koalicji rządzącej w Niemczech i postulatach zawartych w umowie koalicyjnej.
W Niemczech po wyborach powstała koalicja FDP-Zieloni-SPD. Nowym kanclerzem, który zastąpi Angelę Merkel ma zostać Olaf Scholz.

Rafał Bartek w trakcie rozmowy wspomniał, że uczestniczył w debacie organizowanej przez Fundację Friedricha Eberta w której brali udział politycy SPD.

- Ci politycy komentowali tę umowę koalicyjną w kontekście relacji polsko-niemieckich. Nie ma opisanego wprost, tak jak to było poprzednio, wsparcia dla mniejszości, ale ogólnie ta chęć wspierania mniejszości narodowych i etnicznych w samych Niemczech jest utrzymana. W innym aspekcie pojawia się zarys wsparcia dla takich inicjatyw jak Minority Safepack, która niestety na poziomie europejskim nie otrzymała wsparcia - mówił Rafał Bartek. - Ale rząd niemiecki widzi wsparcie dla tego kierunku - dodał.

- Z tej rozmowy wynikało też, że oni widzą ten kontekst (mniejszości red.) w kontekście praw człowieka i że dla nich to oczywistość. Ja zabierając głos powiedziałem, że widzę niebezpieczeństwo dla takiego sposobu myślenia, bo jeśli coś uznaje się za oczywistość to może "zginąć w tłumie" - zwrócił uwagę nasz gość.

Niemiecką umowę koalicyjną opatrzono zdaniem "Odważyć się na więcej postępu". I faktycznie niektóre postulaty można uznać za odważne bądź postępowe jak np. możliwość głosowania w wyborach od 16 roku życia, legalizacja marihuany czy zmiany w ustawie o obywatelstwie.

- To są partie, które raczej są wybierane przez młodszych obywateli. To właśnie chadecja wcześniej rządząca miała starszy elektorat, więc teraz widać ten wybieg w przyszłość - mówił Bartek.

- Jest też mowa o liberalizacji rynku pracy. To ogólny trend, który będzie się nasilał. Przemiany demograficzne, z którymi państwa sobie nie radzą, więc muszą się nastawiać na migrację. W ślad za tym idą pewne ułatwienia ale też kontrola tego procesu, bo to jest trend, który nie stopuje, a będzie się rozwijał.

W drugiej części programu nasz gość komentował pracę doktorską autorstwa dr Katarzyny Kownackiej, która pisała o determinantach poparcia dla mniejszości w latach 1990 - 2019 w wyborach parlamentarnych i samorządowych.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »