Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki…
2021-11-26, 09:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej

Dr Diana Rokita-Poskart o rządowej tarczy inflacyjnej
- Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej. W Porannej Loży Radiowej rozmawiałyśmy o założeniach ogłoszonej w czwartek tarczy antyinflacyjnej.
- Zakłada się, że zostanie obniżona akcyza na paliwa do minimum Unii Europejskiej. W tej chwili jesteśmy w Polsce około 7 gr na litrze benzyny powyżej tego minimum unijnego. Natomiast jeżeli chodzi o olej napędowy to które 0.007 złotego na litrze więc tutaj nie ma zbyt dużej przestrzeni do obniżki - wyjaśniła dr Rokita-Poskart.

Zakłada się także obniżkę podatku od sprzedaży detalicznej paliwa do 0% oraz VAT-u z 23% do 8% na gaz i z 23% do 5% na energie elektryczną.

- Najprawdopodobniej obniżka tych podatków pośrednich przyczyni się do obniżenia cen paliwa i energii. Widzimy jednak tendencję wzrostową jeżeli chodzi o ceny gazu i paliwa na światowych rynkach. W marcu 2020 roku baryłka ropy kosztowała 20 dolarów w 2020 45 dolarów a teraz 85 dolarów. Gaz w ciągu roku zdrożał dwukrotnie, a na drożenie energii wpływ mają ceny emisji CO2, które poszły o 160% w górę w przeciągu roku.

Rząd zapowiedział także dodatek osłonowy dla najsłabiej zarabiających. Będzie to od 400 zł do 1150 zł dla gospodarstw domowych.
- W zależności od tego, jak zachowują się gospodarstwa domowe o niskich dochodach będzie działało albo proinflacyjnie, albo będzie inflację obniżało. Największą skłonność do konsumpcji przejawiają osoby o najniższych dochodach, czyli jeżeli uzyskują dodatkowe pieniądze to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będą je wydawać co może powodować dalszy wzrost cen.
- Pamiętajmy jednak, że rolą państwa jest pomoc osobom o niskich dochodach, więc ta funkcja redystrybucyjna państwa musi być spełniona - zaznaczyła ekonomistka.

Ekspertka Radia Opole wyjaśniła także, że na wzrost cen ma wpływ osłabienie się złotówki w stosunku do dolara. Waluta amerykańska podrożała o 11% w ciągu roku.

W internetowej części rozmowy dr Diana Rokita-Poskart wyjaśniła powody z jakich zmagamy się teraz, podobnie jak inne kraje Europy a także Stany Zjednoczone z inflacją.
Jak wyjaśniła, podwyżka stup procentowych spowodowałaby ograniczenie wydatków przez tych, którzy mają kredyty w złotówkach.
- Polityka pieniężna jest najskuteczniejszym sposobem walki z inflacją. Proszę też pamiętać o osobach, które mają oszczędności. Przy niskich stopach procentowych były skłonne wydawać pieniądze lub inwestować np. w nieruchomości - zaznaczyła.
Jeżeli będzie się opłacało oszczędzać, pieniądze zostaną wycofane z rynku, spadnie popyt i spadnie presja inflacyjna.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »