Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki…
2021-11-26, 09:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej

Dr Diana Rokita-Poskart o rządowej tarczy inflacyjnej
- Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej. W Porannej Loży Radiowej rozmawiałyśmy o założeniach ogłoszonej w czwartek tarczy antyinflacyjnej.
- Zakłada się, że zostanie obniżona akcyza na paliwa do minimum Unii Europejskiej. W tej chwili jesteśmy w Polsce około 7 gr na litrze benzyny powyżej tego minimum unijnego. Natomiast jeżeli chodzi o olej napędowy to które 0.007 złotego na litrze więc tutaj nie ma zbyt dużej przestrzeni do obniżki - wyjaśniła dr Rokita-Poskart.

Zakłada się także obniżkę podatku od sprzedaży detalicznej paliwa do 0% oraz VAT-u z 23% do 8% na gaz i z 23% do 5% na energie elektryczną.

- Najprawdopodobniej obniżka tych podatków pośrednich przyczyni się do obniżenia cen paliwa i energii. Widzimy jednak tendencję wzrostową jeżeli chodzi o ceny gazu i paliwa na światowych rynkach. W marcu 2020 roku baryłka ropy kosztowała 20 dolarów w 2020 45 dolarów a teraz 85 dolarów. Gaz w ciągu roku zdrożał dwukrotnie, a na drożenie energii wpływ mają ceny emisji CO2, które poszły o 160% w górę w przeciągu roku.

Rząd zapowiedział także dodatek osłonowy dla najsłabiej zarabiających. Będzie to od 400 zł do 1150 zł dla gospodarstw domowych.
- W zależności od tego, jak zachowują się gospodarstwa domowe o niskich dochodach będzie działało albo proinflacyjnie, albo będzie inflację obniżało. Największą skłonność do konsumpcji przejawiają osoby o najniższych dochodach, czyli jeżeli uzyskują dodatkowe pieniądze to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będą je wydawać co może powodować dalszy wzrost cen.
- Pamiętajmy jednak, że rolą państwa jest pomoc osobom o niskich dochodach, więc ta funkcja redystrybucyjna państwa musi być spełniona - zaznaczyła ekonomistka.

Ekspertka Radia Opole wyjaśniła także, że na wzrost cen ma wpływ osłabienie się złotówki w stosunku do dolara. Waluta amerykańska podrożała o 11% w ciągu roku.

W internetowej części rozmowy dr Diana Rokita-Poskart wyjaśniła powody z jakich zmagamy się teraz, podobnie jak inne kraje Europy a także Stany Zjednoczone z inflacją.
Jak wyjaśniła, podwyżka stup procentowych spowodowałaby ograniczenie wydatków przez tych, którzy mają kredyty w złotówkach.
- Polityka pieniężna jest najskuteczniejszym sposobem walki z inflacją. Proszę też pamiętać o osobach, które mają oszczędności. Przy niskich stopach procentowych były skłonne wydawać pieniądze lub inwestować np. w nieruchomości - zaznaczyła.
Jeżeli będzie się opłacało oszczędzać, pieniądze zostaną wycofane z rynku, spadnie popyt i spadnie presja inflacyjna.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »