Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co…
2021-11-24, 09:28 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii
- Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo opolskie jest na 3 miejscu w kraju pod względem liczby zachorowań na 100 tys. mieszkańców. - Co gorsza, cały czas liczba zachorowań rośnie - dodał.
26 listopada według prognoz liczba zachorowań w regionie może wynieść ponad tysiąc dziennie.
- Modele matematyczne nie są budujące. Już zeszłotygodniowy pokazywał wzrosty, a ten dotyczący obecnego tygodnia jest alarmistyczny - ocenił wojewoda Kłosowski. - Przodujące są tutaj Opole, i powiat ziemski opolski, Kędzierzyn-Koźle, Brzeg i Nysa. Tam wzrost będzie największy.

Prognozy przygotował prof. Barton, który wykonywał takie prognozy w poprzednich falach również dla rządu czeskiego i słowackiego. Jak zaznaczył gość Radia Opole niestety duża liczba zakażeń jest w powiatach, w których zaszczepiony jest duży odsetek populacji.

- Opole jest miejscem pracy dla mieszkańców całego województwa, w tym z powiatów, w których wyszczepialność jest niewielka. Podobnie Kędzierzyn-Koźle, gdzie wielu mieszkańców pracuje na śląski. Może więc dochodzić do transmisji - powiedział wojewoda opolski i dodał, że cały czas zabezpieczane są dodatkowe łożka "covidowe".
Wczoraj uruchomiono 70 miejsc w szpitalu w Kup, w sobotę będzie uruchomionych 65 łóżek 116 Szpitala Wojskowego w Opolu.

- Bardzo serdeczne podziękowania dla dyrektora szpitala w Głubczycach i panu staroście. Tam szpital zwiększył liczbę łóżek o 20. Działamy tak, żeby zabezpieczyć miejsca dla pacjentów z covid ale także dla pacjentów z innymi schorzeniami - powiedział gość Radia Opole.

Od poniedziałku (29.11) 200 łóżek covidowych będzie w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. To szpital, który był na ostatnim miejscu listy kolejności odmrażania miejsc.
- Spodziewamy się, według analiz matematyków, że szczyt 4 fali będzie nieco spłaszczony i potrwa około 2 lub 3 tygodni. Nie ma zmartwienia, żeby dla kogokolwiek zabrakło łóżka covidowego czy tlenu - zapewnił Sławomir Kłosowski.

W internetowej części rozmowy odniósł się do zarzutów opozycji, która mówi o tym, że rząd nic nie robi w walce z 4 falą.
- Jestem przedstawicielem rządu w terenie, opowiadałem przed chwilą co robię w regionie, cóż więcej mogę dodać.
Pytany o to czy wprowadzanie lock downu było by dobrym rozwiązaniem powiedział:
- Próby wprowadzenia obostrzeń w Holandii skończyły się użyciem policji, strzałami ostrzegawczymi, użyciem armatek wodnych. Nikt nie chciałby takich obrazków w kraju, tym bardziej, że nie mamy w dalszym ciągu łatwej sytuacji na granicy białoruskiej. Tego typu dezorganizacja wewnątrz kraju najbardziej cieszyłaby Putina i Łukaszenkę i nie sprzyjałaby sprawności zarządzania krajem. Łatwo, nie ponosząc odpowiedzialności proponuje się różne rozwiązania - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »