Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji…
2021-11-22, 10:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju

Marcin Ociepa o sytuacji na granicy polsko-białoryuskiej
- Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki. Celem tej operacji jest destabilizacja Unii Europejskiej, NATO, testowanie państwa polskiego. Ta gra trwa. Nie można jej lekceważyć, bo nie dotyczy tylko Polski - powiedział w Porannej Loży Radiowej wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, prezes stowarzyszenia OdNowa RP Marcin Ociepa.
- Zachęcam do tego, aby każdy z nas, obywateli, podszedł bardzo poważnie do tego tematu dlatego, że mamy społeczeństwa bardziej zmilitaryzowane, nastawione ekspansywnie przez swoich przywódców. Mówię o Rosji, Białorusi, ale nie tylko. I mamy Unię Europejską, której debata o bezpieczeństwie jest mniej istota niż inne kwestie. Czas się obudzić. Europa doświadczyła wojen i jedyną odpowiedzią dzisiaj, na powrót do czasu twardej rywalizacji międzynarodowej jest odstraszanie. Budowa własnego potencjału obronnego, jedność zachodu, solidarność między sojusznikami NATO. Nie ma innej recepty - podkreśla.

- Dużo UE interesuje się tym, co się dzieje na Indopacyfiku, w Afryce i oczywiście to jest bardzo ważne, to jest ta sama gra z tym, że Unia powinna najpierw bronić swoich granic - uważa wiceminister obrony narodowej. Mówię o UE tak gorzko, bo to wynika z natury Unii. Jesteśmy wspólnotą bardzo wielu państw i naturalnym jest, że dla Portugalczyków, Hiszpanów czy Francuzów, Wochów pierwszym punktem odniesienia jest basen Morza Śródziemnego. Ważne, żebyśmy się od siebie uczyli wrażliwości, my w Polsce na kwestie dotyczące Afryki, a nasi przyjaciele z bardziej z zachodu tego, co się dzieje na wschodzie.

Wiceminister obrony narodowej powiedział także o nowym modelu finansowania armii, podwyższaniu nakładów w ramach budżetu i za pomocą różnego rodzaju instrumentów pozwalających kredytować rozwój armii długoterminowo, bez obciążania budżetu państwa już dziś.

- Państwo polskie ma bardzo wiele wydatków i nie może być tak, że gwałtowny wzrost nakładów na armię będzie się odbywał kosztem np nakładów na służbę zdrowia. Ale on jest konieczny. Jestem gorącym zwolennikiem zwiększenia nakładów na armię. Także nie jest tajemnicą, że w umowie koalicyjnej OdNowa zapisała postulat podniesienia nakładów na armię o 100%. - podkreślał wiceminister Ociepa.

Przypomniał, że do 2015 roku, kiedy rządziła Platforma Obywatelska i PSL to likwidowano jednostki wojskowe, obniżano liczebność polskiej armii, spadła poniżej 100 tys.
- My armię odtwarzamy. Liczy już 140 tys. żołnierzy wojsko operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. 18. Dywizja Zmechanizowana, zaangażowana obecnie na wschodzie nie istniała przed naszymi rządami.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »