Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy…
2021-11-19, 13:21 Autor: Joanna Matlak

Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury

[fot. Łukasz Fura]
[fot. Łukasz Fura]
- To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury o startującym dziś III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "EUFONIE".
- Poprzez ten festiwal tworzymy platformę dialogu i porozumienia między artystami i twórcami z różnych krajów. Odbywa się fizycznie w salach koncertowych w Warszwie, ale zależało nam na tym by Polacy z innych regionów również mogli w tym uczestniczyć - mówiła rzecznik NCK.

- Stąd też większość koncertów będzie dostępnych w bezpłatnym streamingu na kanale Youtube Narodowego Centrum Kultury - dodała.

- To jest pomysł, którego brakowało w Polsce, bo festiwal jest poświęcony naszemu regionowi Europy. Został doceniony przez premierów z grupy V4, bo w tym roku Narodowe Centrum Kultury za organizację tego wydarzenia zostało uhonorowane nagrodą wyszehradzką - mówiła rzecznik Bancerowska.

To w sumie 9 dni festiwalowych, 15 wydarzeń, 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety – łącznie około 500 artystów - z 10 państw. Wystąpią znakomici wykonawcy z Czech, Słowacji, Węgier a także Niemczech, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Łotwy, Estonii, Gruzji, m. in. Anastasia Kobekina(wiolonczelistka), Veriko Tchumburidze (skrzypce), Lukáš Vondráček (fortepian, Czechy), Luka Okros (fortepian, Gruzja); Alvin Curran (kompozytor, eksperymentator, USA), Anu Tali (dyrygentka, Estonia), Olari Elts (dyrygent, Estonia), Zsolt Nagy (dyrygent, Węgry), Veronika Böhmová (fortepian, Czechy), Łukasz Długosz (flet), Janusz Wawrowski (skrzypek), Adam Bałdych (skrzypce, jazz), Markus Popp – Oval (muzyka elektroniczna), Chór Radia Łotewskiego, Słówacka Orkiestra kameralna, Estońska oraz znakomici polscy muzycy i śpiewacy.

W kolejnym wątku pojawiły się kwestie związane z dotacja dla instytucji kultury. NCK zarządza własnymi programami, ale i ministerialnymi. Obecnie trwają nabory do 4 programów : Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne, Edukacja Kulturalna, Kultura Dostępna, Infrastruktura Domów Kultury. Łączny budżet programów to około 23 mln zł. Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada.
Z Joanną Bancerowską rozmawia Joanna Matlak (19.11.2021)

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »