Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy…
2021-11-19, 13:21 Autor: Joanna Matlak

Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury

[fot. Łukasz Fura]
[fot. Łukasz Fura]
- To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury o startującym dziś III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "EUFONIE".
- Poprzez ten festiwal tworzymy platformę dialogu i porozumienia między artystami i twórcami z różnych krajów. Odbywa się fizycznie w salach koncertowych w Warszwie, ale zależało nam na tym by Polacy z innych regionów również mogli w tym uczestniczyć - mówiła rzecznik NCK.

- Stąd też większość koncertów będzie dostępnych w bezpłatnym streamingu na kanale Youtube Narodowego Centrum Kultury - dodała.

- To jest pomysł, którego brakowało w Polsce, bo festiwal jest poświęcony naszemu regionowi Europy. Został doceniony przez premierów z grupy V4, bo w tym roku Narodowe Centrum Kultury za organizację tego wydarzenia zostało uhonorowane nagrodą wyszehradzką - mówiła rzecznik Bancerowska.

To w sumie 9 dni festiwalowych, 15 wydarzeń, 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety – łącznie około 500 artystów - z 10 państw. Wystąpią znakomici wykonawcy z Czech, Słowacji, Węgier a także Niemczech, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Łotwy, Estonii, Gruzji, m. in. Anastasia Kobekina(wiolonczelistka), Veriko Tchumburidze (skrzypce), Lukáš Vondráček (fortepian, Czechy), Luka Okros (fortepian, Gruzja); Alvin Curran (kompozytor, eksperymentator, USA), Anu Tali (dyrygentka, Estonia), Olari Elts (dyrygent, Estonia), Zsolt Nagy (dyrygent, Węgry), Veronika Böhmová (fortepian, Czechy), Łukasz Długosz (flet), Janusz Wawrowski (skrzypek), Adam Bałdych (skrzypce, jazz), Markus Popp – Oval (muzyka elektroniczna), Chór Radia Łotewskiego, Słówacka Orkiestra kameralna, Estońska oraz znakomici polscy muzycy i śpiewacy.

W kolejnym wątku pojawiły się kwestie związane z dotacja dla instytucji kultury. NCK zarządza własnymi programami, ale i ministerialnymi. Obecnie trwają nabory do 4 programów : Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne, Edukacja Kulturalna, Kultura Dostępna, Infrastruktura Domów Kultury. Łączny budżet programów to około 23 mln zł. Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada.
Z Joanną Bancerowską rozmawia Joanna Matlak (19.11.2021)

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »