Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2021-11-18, 11:54 Autor: Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł sprawdzić czy pracownicy są zaszczepieni

Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" w "Popołudniowej Loży Radiowej" (18.11.2021)
Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Nasi goście omawiali kwestie podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, który niedawno został podpisany przez prezydenta. Drugim tematem był projekt posłów PiS, by pracodawca mógł sprawdzić czy jesteśmy zaszczepieni.
- Jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku, to na pewno osoby zarabiające mniej, będą miały korzyść. Jeśli chodzi o „nieodliczalność” od podatku dochodowego składki zdrowotnej, to dla osób na jednoosobowej działalności gospodarczej, które zarabiają relatywnie dużo w odniesienie do przeciętnej krajowej, to będzie minus. Ja się boję zmiany definicji nielegalnego zatrudnienia. Nowy Ład niesie ze sobą bardzo niebezpieczne zjawisko tzn. napiętnowania umów cywilno-prawnych - mówił Grzegorz Kuliś z BCC.

- Ja powiem po obywatelsku: to nie jest nowy ład, to jest nowy bezwład podatkowy. Te dwie ulgi czyli 30 tysięczna kwota wolna od podatku i podniesienie progu podatkowego… Nim to wejdzie w życie, to zostanie zżarte przez inflację – mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ. – To głęboka ingerencja w rynek pracy. Przedsiębiorca dopiero co ratował nasz kraj w okresie pandemii. To jest niedopuszczalne bez konsultacji społecznych – dodał.

- Pytanie czy jesteśmy w tym momencie na takim etapie otoczenia całej gospodarki żeby podejmować drastyczną decyzję czyli zmianę filozofii podejścia do podatków - mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Rozmawiałem ze swoim księgowym, żeby przygotował mi optymalne przeorganizowanie przedsiębiorstwa, bo jestem mikroprzedsiębiorcą wiec mogę wybrać formę opodatkowania. Nie był mi w stanie tego powiedzieć i to jest największy mankament - dodał Pancześnik.

- Trudno się nie zgodzić z przedmówcami , ale żebyśmy wyciągnęli wnioski z przeszłości to bym przywołał profesora Witolda Modzelewskiego, bo pamiętamy, 25 lat temu wprowadzaliśmy ustawę o VAT - mówił dr Artur Żurakowski. - Mogę się pochwalić, bo później przez 2 lata kończyłem studia podatkowe, a potem nasi księgowi przez 20 lat wysłuchiwali płatnych interpretacji profesora. To przykład jak można działając na chybcika i w sposób nieprzemyślany, zrobić całej gospodarce dużo krzywd. Na dziś dając 6 tygodni księgowym i doradcom podatkowym to powiem, że oni dzisiaj nie mają pojęcia jak to konstruować – dodał.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »