Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł…
2021-11-12, 08:55 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie na granicy

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie na granicy
- Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw zachęcanie ich, wprowadzanie w błąd a potem zmuszanie do forsowania granicy - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej.
Wyjaśnił, że chodzi o destabilizację Polski, Unii Europejskiej i NATO, chodzi o testowanie państwa, polityków, organizacje pozarządowe, media.

- Póki co, nie ma miejsca na interwencję NATO, bo ma ono charakter wojskowy, a my nie chcemy militaryzować tego konfliktu. To konflikt o charakterze politycznym i w jakiejś mierze humanitarnym - dodał wiceminister obrony narodowej.

Powiedział także, że można zaobserwować spadek zainteresowania lotami z bliskiego wschodu do Europy, które organizuje Łukaszenka. Jak podkreślał, to są migranci ekonomiczni, którzy płacą bandom przemytniczym po 3 lub 4 tys. dolarów, żeby uzyskać wizę i dostać się do Białorusi. Na początku mówiono im, że Białoruś graniczy z Niemcami.

- W masowym przekazie była informacja, że granica jest nie strzeżona, że można przejść swobodnie. Trudno zweryfikować migrantowi informacje, czy Polska strzeże swoich granic. Dlatego tak ważne jest, że pokazujemy filmy, na których widać, że jest zapora, budujemy mur, jest wojsko i policja, latają śmigłowce - powiedział wiceminister Ociepa.

- W wielu krajach, telewizje lokalne, media lokalne za pieniądze podawały fałszywe informacje ludziom, że bezproblemowo można przejść i dlatego się decydowali na tę podróż. Dlatego teraz jest nagłośnione, że bronimy granicy. Zainteresowanie powinno spadać.

- Śledzimy fora internetowe, widzimy, jak ci ludzie są wprowadzani w błąd. Jest też coś, co nazywamy cwaniactwem, na zasadzie, a może mi się uda, może przejdę. Dorośli są zachęcani, żeby brali ze sobą dzieci, żeby brudzić ubranie, wyglądać na zmęczonych. To wszystko instrukcje, "jak ominąć, jak przejść przez granicę" - mówił gość Radia Opole.

Wiceminister obrony narodowej potwierdził, że jeśli będzie taka potrzeba będą wysyłane na granicę kolejne wojska, zaznaczając, że wojsko pełni funkcję pomocniczą.

- Bronimy granic, bezpieczeństwa, ale są różne przypadki. Niektórzy przekroczyli granice i tam gdzie się zdarzało, że trzeba udzielać pomocy, to żołnierze to robili. Mają apteczki, sprzęt medyczny, są przeszkoleni. Na tyle na ile możemy, to pomagamy - mówił Marcin Ociepa.

Podkreślił też, że w Polsce można uzyskać status uchodźcy legalnie. - My sprowadziliśmy naszymi samolotami tysiąc Afgańczyków. Można być też migrantem ekonomicznym, ale legalnie, a nie z pominięciem procedur, grając w orkiestrze służb Białorusi.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »