Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty…
2021-10-27, 08:59 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii

Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii
- Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział w Porannej Loży Radiowej Aleksander Iszczuk, naczelnik Wydziału Oświaty UM Opola.
Wydział przygotował "Informację w sprawie stanu opolskiej oświaty w czasie pandemii", na jutrzejszą (28.10) sesję rady miasta. - Nagle społecznie odkryliśmy, że jeden komputer w domu to za mało, bo rodzice muszą pracować, rodzeństwo też ma naukę zdalną, szkoły udostępniały swój sprzęt i tak było do końca roku szkolnego 2019/2020. Trzeci okres od września 2020 już byliśmy lepiej zorganizowani, ujednoliciliśmy przekaz, kadra była wyposażona w sprzęt i umiejętności - wyjaśnił naczelnik Iszczuk.

Nauka zdalna wywołała wiele problemów natury psychicznej wśród uczniów i w ich rodzinach.
- Zostały wzmocnione służby psychologiczne i pedagogiczne, jeśli chodzi o ilość godzin i etatów - zaznaczył gość Radia Opole.

Pandemia ujawniła także tzw "IT gap" czyli przepaść między uczniami z rodzin dobrze sytuowanych, a tymi, którzy nie mieli warunków do uczenia się w domu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów.

- To coś, co obserwujemy także w normalnym funkcjonowaniu szkoły. Uczeń nowocześnie wyposażony, który ma dostęp nowych technologii, literatury jeśli z tego skorzysta jest lepiej przygotowany, niż uczeń, który tego dostępu nie ma i go nie szuka. Jeden uczeń miał komfort pracy i pokój jak studio gdzie spokojnie mógł się uczyć, inny musiał dzielić pokój z trójką rodzeństwa, bo takie są warunki lokalowe - wyjaśnił Aleksander Iszczuk.
W internetowej części rozmowy poruszyliśmy zagadnienie problemów, jakim musieli sprostać nauczyciele.

Pandemia i nauka zdalna pokazała, że wielu nauczycieli nie miała kompetencji IT, ale szybko i z dużym zaangażowaniem je nadrabiała.

- Szkolenia trwają cały czas. Narzędzia wykorzystywane w czasie zamknięcia szkół będą przez nas nadal używane - zapowiedział Aleksander Iszczuk. - Są sytuacje, w których należałoby skorzystać, na przykład chory, długo nieobecny uczeń, spotkanie rady pedagogicznej kiedy treści są łatwe do przekazania i nie wymagają dyskusji - wyliczał naczelnik Iszczuk.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »