Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga…
2021-10-22, 11:16 Autor: Joanna Matlak

Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga w Chinach, wyhamowaniu chińskiej gospodarki i nowym wyścigu zbrojeń

Dr Stanisław Niewiński o wyhamowaniu gospodarki chińskiej i jej wpływie na każdego z nas
- Xi Jinping rządzi w Chinach już prawie dekadę, w przyszłym roku „stuknie” mu 10 lat i wszystko wskazuje, że na dekadzie się może nie zakończyć - mówił w Południowej Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński, ekspert ds. Chin z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
Jak zmieniły się Chiny w ciągu 10 lat rządów? Xi Jinpinga? Nasz gość podkreślił, że kraj zmienił w absolutnie każdym obszarze.

- Jeśli chodzi o obszar gospodarczy, to jest to państwo znacznie zamożniejsze niż było 10 lat temu i znacznie potężniejsze. Wedle PKB liczonego nominalnie to jest to około 75% gospodarki amerykańskiej. To dużo więcej niż kiedykolwiek miał Związek Radziecki bądź powojenna Japonia, która ściągała się na wyniki gospodarcze z USA. Z kolei według parytetu siły nabywczej od 2014 roku Chiny ot największa gospodarka świata – mówił dr Niewiński.

- Mówimy też o wyścigu technologicznym, w którym Chiny doganiają bądź nawet przeganiają USA, np. w kwestii tworzenia sztucznej inteligencji – dodał nasz gość.

- Ogromne zmiany zaszły w polityce zagranicznej. Poprzednia ekipa prowadziła skromną politykę, a Xi Jinping od tego odszedł. Przykładem jest Belt and Road, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, Regionalne Wszechstronne Partnerstwo Ekonomiczne czy wielkie, geopolityczne koncepcje chińskie, które są wyzwaniem dla potęgi Stanów Zjednoczonych. To takie zmiany na plus – mówił dr Niewiński.

- Zaszły też ogromne zmiany polityczne. Chiny zawsze były krajem autorytarnym, ale za Xi Jinpinga stały się dużo bardziej, to się wzmocniło. Xi Jinping odszedł od zasad kolektywnego przywództwa, czyli rządów elity na rzecz rządów jedno władczych. To się objawia na wielu obszarach, bo np. wrócił kult jednostki. „Dokręcono śruby” różnym środowiskom, mniejszościom religijnym, seksualnym czy organizacjom feministycznym – mówił ekspert.

W programie rozmawialiśmy też o nowym wyścigu zbrojeń, wystrzeleniu pocisku hipersonicznego, który zadziwił amerykańskie służby, a także o kryzysie deweloperskim.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »