Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Bromber, wiceminister zdrowia o wizycie na…
2021-10-22, 09:01 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Piotr Bromber, wiceminister zdrowia o wizycie na Wydziale Lekarskim UO, pracach zespołu trójstronnego i pandemii

Piotr Bromber, wiceminister zdrowia o rozwoju Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego oraz aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie
- Powstanie Wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim to jedna z istotniejszych rzeczy, która się wydarzyła w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o ochronę zdrowia dlatego, że województwo opolskie, ma duży problem, jeśli chodzi o potencjał ludzki - powiedział w Porannej Loży Radiowej wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
- Wskaźnik liczby lekarzy w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest jednym z najniższych w kraju, stąd utworzenie kierunku lekarskiego wychodzi na przeciw potrzebom - dodał wiceminister.

Wiceminister Bromber gości dzisiaj (22.10) na Opolszczyźnie, spotka się z władzami Uniwersytetu Opolskiego oraz z przedstawicielami samorządu pielęgniarek i położnych.

W poniedziałek odbędzie się kolejne posiedzenie Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia.
- To kolejne działanie jeżeli chodzi o podejmowanie dialogu. Odbywają się także indywidualnie spotkania z przedstawicielami samorządów poszczególnych zawodów medycznych. Celem nadrzędnym jest wzrost wynagrodzenia minimalnego. Pamiętajmy, że na przestrzeni ostatnich lat lokowano dodatkowe środki w infrastrukturze, sprzęcie i potencjale medycznym - powiedział wiceminister Bromber.

- Położyliśmy na stole 6 mld zł. na pół roku. To wzrost wynagrodzenia dla pielęgniarki ze średnim wykształceniem o 1333 zł. dla opiekuna medycznego o 900 złotych od lipca przyszłego roku. To zostało odrzucone. Zadajemy sobie pytanie dlaczego - przypomniał Piotr Bromber.

Na poniedziałkowym spotkaniu Zespołu Trójstronnego zostanie przeanalizowany efekt już obowiązujących przepisów ustawy, która weszła. Dokonana będzie też analiza propozycji komitetu protestacyjnego, następnie propozycja Ministerstwa Zdrowia dot. wzrostu wynagrodzeń.

Rozmawialiśmy także o aktualnej sytuacji pandemicznej i tym, kiedy będą wprowadzone restrykcje.

- Działania będą podejmowane adekwatnie do liczby zakażeń. Warto jeszcze cały czas przypominać o przestrzeganiu podstawowych zasad: dezynfekcja, dystans, maseczka.
Jeśli chcesz mieć wpływ na liczbę zakażeń, to przestrzegaj tych podstawowych zasad. Każdy z nas ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego swoje i swoich bliskich - przypomniał wiceminister.

Pytany o wprowadzenie obowiązku szczepień dla niektórych grup zawodowych powiedział:
- Cały czas kwestia zaszczepienia jest kwestią wyboru i edukacji. Prowadzenia dyskusji z tymi, którzy są przeciwko, z tymi którzy mają wątpliwości - podkreślał Piotr Bromber.

W internetowej części rozmowy prosił, aby nie czerpać wiedzy z internetu tyko porozmawiać z lekarzem, opierać się na wiedzy naukowej, wierzyć nauce, oddzielać nieprawdziwe informacje od prawdziwych. Wiceminister zwrócił też uwagę na to, że studenci kierunków medycznych powinni też potrafić kształtować relacje i komunikować się.

- Studenci artykułują duża potrzebę, by komponent uczenia o relacjach się pojawiał - powiedział gość Radia Opole.
Chodzi o relacje lekarz-pacjent, ale też między lekarzem a innymi pracownikami ochrony zdrowia.
- Komunikacja w ochronie zdrowia to bardzo ważny komponent. Niektóre uczelnie już to realizują, w przyszłym tygodniu mamy spotkanie z rektorami uniwersytetów medycznych i ten temat chcemy przedyskutować.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »