Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany…
2021-10-20, 09:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w województwie

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w województwie
- Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, były eurodeputowany. Skomentował w ten sposób wczorajszą debatę w PE.
- Widać było, że nie liczą się żadne argumenty merytoryczne, formalno-prawne. Chodzi o niewybredny polityczny atak na Polskę. To, że przywódca frakcji EPL, Niemiec, Manfred Weber będzie zachęcał i chwalił Polaków za to, że wychodzą na ulicę to rzecz niespotykana na skalę światową - dodał Sławomir Kłosowski i podkreślił, że odbiera to jako zachętę do konfrontacji ulicznej.

- W moim odczuciu Donald Tusk współpracuje z Weberem, który starał się bardzo nieelegancko zachowywać w tej debacie. To przekraczało granice dyplomacji, to były nieuzasadnione napaści. Chwała i wielkie podziękowania dla premiera Mateusza Morawieckiego za spokój i nieugiętość, bo kilka razy podkreślał, że nie ulegniemy szantażowi, nie damy się zastraszyć.

Wojewoda opolski podkreślił w rozmowie z Radiem Opole, że formalno-prawnie karty w tym sporze mamy najmocniejsze. Politycznie przewagę mają Europejska Frakcja Ludowa.

- Parlament Europejski na szczęście nie decyduje o wypłacie pieniędzy dla Polski. Decyduje Komisja Europejska i Rada Europejska. Rezolucja PE, która ma zostać przyjęta...umówmy się, nie jedną rezolucję Parlament Europejski przyjął, i nie jedna była tylko odnotowana i przechodziła do historii i mam nadzieję, że teraz też tak będzie - powiedział wojewoda Kołosowski.

Rozmawialiśmy także o sytuacji pandemicznej w województwie opolskim.
W poniedziałek odnotowano 22 nowych zachorowań, we wtorek już 51.

- Niestety idzie to szybko. Sytuacja jest non stop monitorowana. Jeżeli chodzi o hospitalizacje, to mamy 102 miejsca w szpitalu tymczasowym, z tego zajętych jest 43. To wzrost o 11 hospitalizacji w stosunku do ubiegłego tygodnia - poinformował.

- Dla nas najważniejszą informacją do podejmowania decyzji jest liczba zajętych łóżek w szpitalu, a nie liczba zakażeń. Na 24 uruchomione respiratory (z ponad stu będących w dyspozycji województwa) zajętych jest 7 w tym 6 przez osoby niezaszczepione.

Wojewoda Kłosowski po raz kolejny zaapelował o szczepienia. Ostatnio w czasie szczepień przy szesnastu parafiach zaszczepiło się 300 osób, to pokazuje wzrost zainteresowania, bo na przykład w czasie festiwalu ze szczepienia skorzystało kilkanaście osób.

- Dziękuję księdzu biskupowi, księdzom proboszczom. To są niekwestionowane autorytety w małych społecznościach. Ich głos jest ważny, dlatego te 300 osób zaszczepionych to dobry wynik.

- Cały czas obserwujemy sytuację na śląsku. W poprzedniej fali było tak, że kiedy tam rosła liczba zachorowań, przekładało się to na nas, zwłaszcza we wschodnich powiatach: Olesno, Strzelce Opolskie, Kędzierzyn-Koźle. Jeżeli 70% obecnego stanu łóżkowego będzie zajęte, to wtedy podejmę decyzję o uruchomieniu kolejnego szpitala kowidowego. Jeśli tempo wzrostu liczby zachorowań się utrzyma, to będzie to za dwa tygodnie. Niestety prognozy ministerstwa zdrowia mówią, że tempo będzie wzrastać.

Wojewoda opolski zapowiedział także, że będzie ponownie korzystał z analiz zespołu matematyków i analityków z Uniwersytetu Opolskiego, którzy w poprzedniej fali pandemii prognozowali jej przebieg w województwie opolskim.
- Zespół musi mieć materiał, dane trochę "groźniejsze", żeby móc wykonać prognozy - zaznaczył wojewoda.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »