Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o…
2021-10-18, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz opieszałości we wpisaniu gmin do rejestru umożliwiającemu montaż dwujęzycznych tablic

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz opieszałości we wpisaniu gmin do rejestru umożliwiającemu montaż dwujęzycznych tablic
- Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. W ten sposób odniósł się do krytyki jego osoby wypowiedzianej przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego.
- Uważam, że granica ma być szczelna, ale myślę, że nie w ten sposób. Są inne metody, które można by zastosować. To jest granica zewnętrzna Unii Europejskiej, ona powinna być wspólnie potraktowana - dodał poseł Galla. Dodał, że nierealne jest, żeby natychmiast postawić wielokilometrowy mur, to ogromne koszty.

- Sposób budowy, słyszymy, że odpowiedzialnym będzie MSWiA, a czuwać nad tym będzie CBA, żeby bez przekrętów ta inwestycja była wykonana, nie wierzę w to - powiedział gość Radia Opole.

Rozmawialiśmy także o zwiększonym finansowaniu mniejszości narodowych i etnicznych z kasy państwa. W projekcie budżetu na przyszły roku zapisano blisko 2 mln zł więcej na ten cel.

- Dziękuję przedstawicielom rządu, a szczególnie przedstawicielom MSWiA, bo od wielu lat wskazywałem, że kwoty planowane dla mniejszości narodowych i etnicznych są niewystarczające. To decyzja MSWiA, aby powiększyć tę kwotę, bardzo pozytywnie przyjęta przez środowisko mniejszości i mam nadzieję, że w procedowaniu nad budżetem zostanie ona utrzymana - powiedział poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy także temat wyników kontroli NIK dotyczącej działalności organów administracji publicznej dotyczącej podtrzymywania tożsamości kulturowej i językowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

Wskazano w niej na nieprawidłowe działania MSWiA w zakresie dokonywania wpisów do Rejestru Gmin (od tego wpisu uzależniona jest m.in. możliwość wprowadzenia na terenie gminy dodatkowych nazw miejscowości w języku mniejszości narodowej). Nieprawidłowości dotyczyły m.in. wniosków gminy Strzelce Opolskie i Zawadzkie.

- Według mojej wiedzy miały pozytywną decyzję, pozostał tylko element wpisu do rejestru i przez kilkanaście miesięcy, tego wpisu nie dokonano i według mojej wiedzy dalej jest to chyba w procedowaniu. Padła deklaracja ze strony MSWiA, że lada moment wpis zostanie dokonany - zaznaczył poseł Galla. Dodał, że inne wnioski innych mniejszości zostały w międzyczasie uwzględnione i wpisane.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »