Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o…
2021-10-18, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz opieszałości we wpisaniu gmin do rejestru umożliwiającemu montaż dwujęzycznych tablic

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz opieszałości we wpisaniu gmin do rejestru umożliwiającemu montaż dwujęzycznych tablic
- Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. W ten sposób odniósł się do krytyki jego osoby wypowiedzianej przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego.
- Uważam, że granica ma być szczelna, ale myślę, że nie w ten sposób. Są inne metody, które można by zastosować. To jest granica zewnętrzna Unii Europejskiej, ona powinna być wspólnie potraktowana - dodał poseł Galla. Dodał, że nierealne jest, żeby natychmiast postawić wielokilometrowy mur, to ogromne koszty.

- Sposób budowy, słyszymy, że odpowiedzialnym będzie MSWiA, a czuwać nad tym będzie CBA, żeby bez przekrętów ta inwestycja była wykonana, nie wierzę w to - powiedział gość Radia Opole.

Rozmawialiśmy także o zwiększonym finansowaniu mniejszości narodowych i etnicznych z kasy państwa. W projekcie budżetu na przyszły roku zapisano blisko 2 mln zł więcej na ten cel.

- Dziękuję przedstawicielom rządu, a szczególnie przedstawicielom MSWiA, bo od wielu lat wskazywałem, że kwoty planowane dla mniejszości narodowych i etnicznych są niewystarczające. To decyzja MSWiA, aby powiększyć tę kwotę, bardzo pozytywnie przyjęta przez środowisko mniejszości i mam nadzieję, że w procedowaniu nad budżetem zostanie ona utrzymana - powiedział poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy także temat wyników kontroli NIK dotyczącej działalności organów administracji publicznej dotyczącej podtrzymywania tożsamości kulturowej i językowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

Wskazano w niej na nieprawidłowe działania MSWiA w zakresie dokonywania wpisów do Rejestru Gmin (od tego wpisu uzależniona jest m.in. możliwość wprowadzenia na terenie gminy dodatkowych nazw miejscowości w języku mniejszości narodowej). Nieprawidłowości dotyczyły m.in. wniosków gminy Strzelce Opolskie i Zawadzkie.

- Według mojej wiedzy miały pozytywną decyzję, pozostał tylko element wpisu do rejestru i przez kilkanaście miesięcy, tego wpisu nie dokonano i według mojej wiedzy dalej jest to chyba w procedowaniu. Padła deklaracja ze strony MSWiA, że lada moment wpis zostanie dokonany - zaznaczył poseł Galla. Dodał, że inne wnioski innych mniejszości zostały w międzyczasie uwzględnione i wpisane.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »