Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i…
2021-10-12, 17:00 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021)

Od lewej: prof. Michał Kleiber, Piotr Wawrzyk i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Pa3Widzi z polskiej Wikipedii - Na Commons przeniesiono z pl.wikipedia., GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5847
Od lewej: prof. Michał Kleiber, Piotr Wawrzyk i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Pa3Widzi z polskiej Wikipedii - Na Commons przeniesiono z pl.wikipedia., GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5847
W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie polsko-czeskim w sprawie Turowa i w ogóle o kondycji Grupy Wyszehradzkiej.
Zaproszenie do programu przyjęli:
  • Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych,
  • prof. Michał Kleiber,
  • Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych.

Prof. Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, poseł komentował orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Komisja Europejska komentując ten wyrok zaznaczyła, że prawo unijne ma prymat nad prawem krajowym w tym przepisami konstytucyjnymi.

- KE użyła ogólnego sformułowania jak przepisy konstytucyjne. W niektórych krajach, to są ustawy rangi konstytucyjnej obok samej konstytucji. W Polsce nie ma czegoś takiego, jak przepisy konstytucyjne jest tylko konstytucja. Szereg trybunałów, czy sadów konstytucyjnych innych krajów uznało, że to ich konstytucja ma prymat nad prawem unijnym i KE nigdy takich orzeczeń nie kwestionowała – powiedział prof. Wawrzyk.

- Jest w mocy orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2005 roku, że konstytucja ma prymat nad prawem unijnym. Zmieniło się to, że od 2015 roku mamy upolitycznione Komisje Europejskie – dodał gość programu Spięcie.

Prof. Michał Kleiber, mówił o sporze z Czechami.

- To że w grupie V4 są pewne konflikty nie jest niespodzianką. To nigdy nie była harmonijna organizacja, gdzie wszyscy się zgadzali – powiedział prof. Kleiber. To nie przeszkadza jednak w kontynuowaniu współpracy. Historyczne podobieństwo i geograficzna bliskość powoduje, że kontakty powinny być kontynuowane i w moim przekonaniu są kontynuowane. Wszystkie kraje doceniają wagę tej współpracy regionalnej.

- Nie wyobrażam sobie, żeby Czesi byli skłonni zawiesić przyjazne kontakty z Polską z przez jeden przypadek kopalni Turów.

Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych w Radiu Opole relacjonował spotkanie Grupy Wyszehradzkiej + Egipt.

- Egipt jest otwartym partnerem, który poczynił już wysiłki, żeby zapobiegać nielegalnej emigracji – powiedział gość programu Spięcie. Dodał, że polska granica jest dobrze chroniona, a wyliczenie niemieckiej policji o tym, że przedostało się do Niemiec 4 tys. nielegalnych migrantów należałoby zweryfikować.



Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »