Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa'…
2021-10-07, 12:02 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie paliwowym w Wielkiej Brytanii

"Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie paliwowym w Wielkiej Brytanii
Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała się, wiadomości w komunikatorze nie dochodziły. Problemy dotyczyły też Instagrama czy Whatsupp’a. Awaria trwała kilka godzin i objęła 3 mld użytkowników. O tym jak Facebook wszedł w gospodarkę ale i nasze życie rozmawiali nasi goście. Drugim tematem był kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii.
- Jest tak, że wszystkie platformy internetowe, które funkcjonują mają ogromne znacznie w komunikowaniu się z rynkiem. I nie w komunikowaniu między ludźmi ,bo to poboczna działalność Facebooka, Instagrama i Whatsupp’a tylko chodzi o docieranie do kluczowych grup konsumentów. Są prace naukowe o tym jakie rodzaje reklam powinno się adresować poprzez Instagrama czy Facebooka. Można precyzyjnie docierać do swoich odbiorców. Te 3 mld użytkowników pokazuje jaką siłę mają media współczesne – mówił dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. - Zuckerberg stracił kilkadziesiąt miliardów w kilka godzin, ale on sobie to jutro czy pojutrze odbije i to są wirtualne pieniądze. Tego rodzaju awarie nie mają większego znaczenia – dodał.

- Nie zgodzę się z jednym, że Zuckerberg sobie „odbije”. Nie odbije sobie jednego: naderwano zaufanie do tego medium. Do tej pory te nowoczesne technologie przedstawiały się jako wszędzie docierające. Zaufanie ma już wymiar finansowany, a odbudowanie go jest bardzo trudne. A te 1,5 mld użytkowników, których dane wyciekły, stało się transparentnymi dla różnych grup przestępczych i to nie jest bez znaczenia. Każdy kto używa tego medium zastanawia się czy to była awaria techniczna czy taka, że ktoś przełamał zabezpieczenia - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Szkoda, że to trwało tylko 6 godzin, bo może stuknęlibyśmy się w głowę. Zwróćmy uwagę, że przez to nastąpiło zjednoczenie w Izbie Reprezentantów Demokratów i Republikanów, którzy powiedzieli, że coś z tym „Frankensteinem” trzeba zrobić. Pamiętamy debaty o skutkach wywołanych bombą atomową, wodorową itd. i dzisiaj jesteśmy w tej samej sytuacji. Dziś mamy nieokiełznany żywioł. Postęp technologiczny nas wciągnął jak wir. Cieszymy się z wysłanej fotki, przelanego pieniądza, zamówienia wczasów i to wszystko jest fenomenalne, ale myślę, że człowiek musi się wsłuchać w glos filozofów. Że jesteśmy wciągnięci w ten wir. To jest ratunek przed odczłowieczeniem - mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ.

- Słucham i z radością i ze smutkiem. Postępu nie zatrzymamy. To, że dzisiaj myślimy co zrobić z tym informatycznym szałem, który nas dopadł, to jest dobre, ale czy my to zahamujemy? Nie. Czy te wielkie korporacje typu Facebook czy inne dają się pozbawić uprawnień? Dalej będą się rozwijać, szpiegować nas, inwigilować i będą robiły co będą chciały. Nie ma dzisiaj żadnej alternatywy. Media mają przemożny wpływ na politykę, gospodarkę i wiele innych zdarzeń, które się dzieją na świecie - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej „Solidarności”.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »