Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach…
2021-10-05, 08:53 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji uratowanych Afgańczyków

Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji uratowanych Afgańczyków
- Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. Dzisiaj (5.10) oficjalna inauguracja roku akademickiego na tej uczelni. Rektor podkreślił, że najważniejsze zadanie na ten rok, to przetrwać pandemię, dać sobie z tym radę, wrócić do normalnej pracy akademickiej.
Prof. Marek Masnyk apelował o to, aby studenci zaszczepili się przeciwko covid-19.

- Marzę o tym, żeby minister dał mi takie narzędzie, żebym mógł wysłać pracownika, który uporczywie odmawia zaszczepienia, na przymusowy urlop - powiedział rektor, zaznaczając, że takich możliwości jednak nie ma. Zapowiedział także, że wyda zarządzenie które będzie nakazywało noszenie maseczek przez niezaszczepionych studentów i pracowników na zajęciach i w miejscach publicznych.

- Nie chcę w ten sposób stygmatyzować tych, którzy się nie zaszczepili, ale chce uchronić innych od możliwości zakażenia. W ustawie zapisano, że obowiązkiem rektora jest dbałość i troska o zdrowie i bezpieczeństwo studentów i pracowników - powiedział prof. Marek Masnyk.

Dodał, że będzie wymagał pokazania certyfikatów covidowych.

- To nie jest ochrona tajemnicy danych osobowych. Proszę wyciągnąć telefon i pokazać - jestem zaszczepiony. Nie muszę czytać co tam jest napisane w dowodzie, pesel, data urodzenia.

Rektor prof. Marek Masnyk powiedział także, że tegoroczna rekrutacja na studia pozytywnie zaskoczyła, było bardzo dużo chętnych, przyjęto 500 studentów więcej niż rok temu.

Pytany o los Afgańczyków, których uniwersytet uratował z Kabulu powiedział, że nadal mieszkają w akademiku, czekają na uzyskanie statusu uchodźcy, rozpoczynają studia bo to da im pewne prawa i możliwość podjęcia pracy.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »