Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi…
2021-10-01, 09:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki z 4 falą pandemii

Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki z 4 falą pandemii
- Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
Utylizacja i wywiezienie odpadów niebezpiecznych jest bardzo drogie. Dlatego firmy "dogadują" się z właścicielami posesji, na której składują odpady. Gminy natomiast, najczęściej sądowo, muszą dochodzić z właścicielem posesji, aby usunął on to nielegalne składowisko. - Właściciel często twierdzi, że o niczym nie wiedział, że to wbrew jego woli i nie może za to odpowiadać - wyjaśnił wojewoda Kłosowski.

Policja i Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska podpisały porozumienie o współpracy, teraz będzie łatwiej kontrolować i zbierać dowody potrzebne w sądzie.
- Inspekcja ma teraz możliwość wykorzystywania dornów do kontroli nielegalnych miejsc składowania odpadów - dodał.

Wojewoda opolski skomentował także likwidację oddziału psychiatrii w szpitalu wielospecjalistycznym w Opolu, która została zatwierdzona na wtorkowej sesji sejmiku województwa przez radnych.

- Źle się stało, że samorząd województwa poszedł po najmniejszej linii oporu. Nie przeczę, że były trudności. Wszędzie są trudności. Wydaje mi się, że to pójście na łatwiznę, żeby likwidować coś, co dobrze działało i co zabezpieczało pacjentów województwa opolskiego, bo niestety schorzeń psychiatrycznych przybywa, często wynikają z sytuacji po covidzie.

Jeśli chodzi o czwartą falę pandemii, na razie Opolszczyźnie nie grożą obostrzenia.
- Ale sytuacja jest dynamiczna, jesteśmy na czwartym lub piątym miejscu od końca jeżeli chodzi o wskaźniki poziomu wyszczepialności. To mnie bardzo martwi bo już wykorzystujemy wszystko łącznie z koncertami Golców i Rubika, żeby zachęcić do szczepienia. Jest też pomysł, żeby w pociągach, tych z przedziałami jeżdżącymi na dłuższych trasach umożliwić szczepienie - powiedział Sławomir Kłosowski.

Obecnie w województwie opolskim zabezpieczonych jest 109 łóżek. Jest 21 pacjentów, z tego 7 leczonych jest respiratorem. Ponad 95 procent opolskich pacjentów covidovych to osoby niezaszczepione.

W internetowej części rozmowy wojewoda Kłosowski powiedział, że sanepid założył zwiększenie liczby badań w kierunku covid w powiatach. - Pozwoli to odpowiednio reagować i przekształcać szpitale w "covidowe". Szpitale oczywiście o tym wiedzą, są przygotowane. Obecnie mamy 3 szpitale leczące koronawirusa: szpital tymczasowy w Opolu w CWK, oddział zakaźny w Nysie, oddział zakaźny w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Kolejne szpitale są w gotowości. Jesteśmy przygotowani na 900 łóżek covidowych, w tym 100 respiratorowych.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »