Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi…
2021-10-01, 09:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki z 4 falą pandemii

Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki z 4 falą pandemii
- Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
Utylizacja i wywiezienie odpadów niebezpiecznych jest bardzo drogie. Dlatego firmy "dogadują" się z właścicielami posesji, na której składują odpady. Gminy natomiast, najczęściej sądowo, muszą dochodzić z właścicielem posesji, aby usunął on to nielegalne składowisko. - Właściciel często twierdzi, że o niczym nie wiedział, że to wbrew jego woli i nie może za to odpowiadać - wyjaśnił wojewoda Kłosowski.

Policja i Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska podpisały porozumienie o współpracy, teraz będzie łatwiej kontrolować i zbierać dowody potrzebne w sądzie.
- Inspekcja ma teraz możliwość wykorzystywania dornów do kontroli nielegalnych miejsc składowania odpadów - dodał.

Wojewoda opolski skomentował także likwidację oddziału psychiatrii w szpitalu wielospecjalistycznym w Opolu, która została zatwierdzona na wtorkowej sesji sejmiku województwa przez radnych.

- Źle się stało, że samorząd województwa poszedł po najmniejszej linii oporu. Nie przeczę, że były trudności. Wszędzie są trudności. Wydaje mi się, że to pójście na łatwiznę, żeby likwidować coś, co dobrze działało i co zabezpieczało pacjentów województwa opolskiego, bo niestety schorzeń psychiatrycznych przybywa, często wynikają z sytuacji po covidzie.

Jeśli chodzi o czwartą falę pandemii, na razie Opolszczyźnie nie grożą obostrzenia.
- Ale sytuacja jest dynamiczna, jesteśmy na czwartym lub piątym miejscu od końca jeżeli chodzi o wskaźniki poziomu wyszczepialności. To mnie bardzo martwi bo już wykorzystujemy wszystko łącznie z koncertami Golców i Rubika, żeby zachęcić do szczepienia. Jest też pomysł, żeby w pociągach, tych z przedziałami jeżdżącymi na dłuższych trasach umożliwić szczepienie - powiedział Sławomir Kłosowski.

Obecnie w województwie opolskim zabezpieczonych jest 109 łóżek. Jest 21 pacjentów, z tego 7 leczonych jest respiratorem. Ponad 95 procent opolskich pacjentów covidovych to osoby niezaszczepione.

W internetowej części rozmowy wojewoda Kłosowski powiedział, że sanepid założył zwiększenie liczby badań w kierunku covid w powiatach. - Pozwoli to odpowiednio reagować i przekształcać szpitale w "covidowe". Szpitale oczywiście o tym wiedzą, są przygotowane. Obecnie mamy 3 szpitale leczące koronawirusa: szpital tymczasowy w Opolu w CWK, oddział zakaźny w Nysie, oddział zakaźny w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Kolejne szpitale są w gotowości. Jesteśmy przygotowani na 900 łóżek covidowych, w tym 100 respiratorowych.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »