Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego…
2021-09-29, 13:56 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie działalności firmy Remondis

Małgorzata Rabiega "Południowa Loża Radiowa" (29.09.2021)
Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać do dalszego przetworzenia. Na to nie godzi się miasto Opole.
- Jeżeli firma dostanie zgodę na to, może się okazać, że przestanie przyjmować odpady komunalne od mieszkańców Opola i gmin ościennych. Remondis w Opolu stanie się producentem paliw alternatywnych.

W umowie dzierżawy terenu między miastem a firmą zapisano ile i jakich odpadów może przetwarzać i zbierać Remondis. Firma stara się o zmianę pozwolenia zintegrowanego tak aby zmienić przepustowość instalację i zbieranie odpadów nawet z całego kraju.

- Będzie przejeżdżało tamtędy znacznie więcej TiR-ów, będą powstawały korki, będzie hałas, te odpady wytwarzają odór - podkreślała wiceprezes ZK Małgorzata Rabiega. - Okoliczni mieszkańcy do tej pory nie wiedzieli o tym, bo firma starając się o nowe pozwolenie zintegrowane nie ma obowiązku informować, ani konsultować swoich planów z mieszkańcami - dodaje i zaznacza, że firma nie chce uzasadnić skąd odpady będą przywożone i po co, a urząd marszałkowski twierdzi, że nie ma podstaw, żeby odrzucić wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego.

Wiceprezes Zakładu Komunalnego zaznaczyła, że Remondis twierdzi, że odpady będzie magazynować odpady w dwóch boxach i na placu, a chodzi o 90 tys. ton rocznie.

- Byliśmy na wizji lokalnej z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego i panem marszałkiem Konopką i remondis nie był w stanie wskazać, gdzie jest ten plac magazynowy, a dwa boxy, które wskazali były zapełnione - dodała.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »