Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' w Loży…
2021-09-16, 16:51 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie
3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji. Natomiast rozpoczyna się procedowanie legislacyjne zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. To m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. O tym rozmawialiśmy w dzisiejszym programie z Piotrem Pancześnikiem z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.
- Płaca minimalna wynika wprost z algorytmu wyliczania więc zaskoczenia nie ma. Zaskoczeni mogą być związkowcy, zwłaszcza z OPZZ, którzy wnioskowali o wyższą podwyżkę płacy minimalnej – mówił nasz gość i przyznał, że sam nie był kiedyś jej zwolennikiem.

- Uważałem, że stanowi ona barierę wejścia na rynek młodych ludzi, gdzie zysk z ich pracy byłby za mały i nie opłacałoby się ich zatrudniać. Ale podwyżki płacy spodziewaliśmy się, można było to sobie wkalkulować w swoje plany biznesowe.

- Jesteśmy w przededniu rewolucji podatkowej. To będzie diametrialna zmiana systemu podatkowego – mówił o Polskim Ładzie Piotr Pancześnik. – To nie jest drobny krok. To wielki skok, chociażby kwota wolna od podatku 30 tys. złotych.

– Kluczowe jest jednak to jak będzie wyglądał nasz rynek pracy w 2022 roku, bo jest dużo niewiadomych. Sam proces legislacyjny, który dotyczy tych wszystkich zmian w obszarze podatkowym będzie też wynikał z gry politycznej – dodał.

Nasz gość zwrócił uwagę, na coś czego wcześniej nie było, czyli ulgę dla Polaków powracających z emigracji. Będzie ona polegała na 50proc. uldze od PIT. - Jeśli doszłyby jeszcze do tego dodatkowe zachęty dla zawodów deficytowych, programistów czy lekarzy, to moglibyśmy uzyskać dodatni efekt, bo wartość ich kompetencji przewyższa utratę tej części PIT-u - stwierdził Pancześnik.

Zobacz także

2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej 2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »