Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Prosto z Sejmu' w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek…
2021-09-16, 12:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem

"Prosto z Sejmu" Tomasz Kostuś i Magdalena Ogórek
"Prosto z Sejmu" Tomasz Kostuś i Magdalena Ogórek
Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane z sądownictwem.
- Dlaczego za każdym razem kiedy PiS podejmuje dyskusję, podobnie jak inne państwa członkowskie, że w Unii Europejskiej nie do końca dobrze się dzieje, że zamiast realizować dawne ideały tej wspólnoty, wpada się w jakąś biurokratyczną machinę szaleństwa i kompletnie odchodzi się od tych założeń na których powołanie Unii było oparte, to wtedy zamiast mówić jako opozycja "tutaj PiS się myli, tu ma rację", wy mówicie że "to jest polexit"? - pytała swojego gościa Magdalena Ogórek.

- Ja tylko przypomnę wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy. Począwszy od prezydenta Andrzeja Dudy, że Unia to "wyimaginowana wspólnota" z której nic dla nas nie wynika, potem mamy słowa Krystyny Pawłowicz, która nazwała flagę unijną szmatą i w nagrodę przyjęto ją do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz przypomnę słowa posła Suskiego o okupancie brukselskim, słowa ministra Ziobry o wojnie hybrydowej i marszałka Terleckiego, który mówił że być może trzeba będzie podjąć radykalniejsze kroki w relacjach z UE - wymieniał Kostuś.

- To sprawia, że Zjednoczona Prawica wypycha nas z UE i juz nawet nie podążamy w stronę kolizji z Unią, ale w stronę otwartej wojny, która w konsekwencji może nas z Unii wyprowadzić. A Unia to gwarancja naszego rozwoju i bezpieczeństwa - podkreślił poseł KO.

- PiS po raz kolejny ustami prezesa powiedziało dobitnie, że nie ma mowy o wyjściu z Unii i że to domysły opozycji. Mówi Pan o wyimaginowanej wspólnocie, a wie Pan doskonale, że wspólnota powinna być realna. A gdzie jest najważniejsza zasada subsydiarności i pomocniczości, która legła u podstaw traktatów? A gdy PiS mówi że chce wrócić do dawnych ideałów, żeby państwa sobie pomagały to to jest polexit czy duskusja? - pytała redaktor Ogórek.

- Unia Europejska to przede wszystkim wartości. Fundamentem są wolne wybory, media i sądy. To poszanowanie praw mniejszości...- odpowiedział poseł Kostuś.

- A szanowanie poglądów? Jeśli 3 razy z rzędu Polacy wybierają konkretną ekipę i program, to czy ta ekipa ma prawo to realizować czy nie? Czy Unia to szanuje w ramach zasad opartych na demokratycznych wyborach, że Polacy tak właśnie wybrali? - mówiła redaktor Ogórek.

- Ja szanuję, to że wyborcy w 2015 roku wskazali na PiS, ale to nie jest monopol na władzę w Polsce. Parlament jest dwuizbowy, w Senacie jednak PiS większości nie ma. Większość sejmowa na którą się pani powołuje wisi na włosku. Więc PiS nie ma monopolu na akceptację i reprezentację społeczną PiS najdalej za dwa lata straci władzę - skonkludował poseł Kostuś.

Zobacz także

2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej 2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »