Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Prosto z Sejmu' w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek…
2021-09-16, 12:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem

"Prosto z Sejmu" Tomasz Kostuś i Magdalena Ogórek
"Prosto z Sejmu" Tomasz Kostuś i Magdalena Ogórek
Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane z sądownictwem.
- Dlaczego za każdym razem kiedy PiS podejmuje dyskusję, podobnie jak inne państwa członkowskie, że w Unii Europejskiej nie do końca dobrze się dzieje, że zamiast realizować dawne ideały tej wspólnoty, wpada się w jakąś biurokratyczną machinę szaleństwa i kompletnie odchodzi się od tych założeń na których powołanie Unii było oparte, to wtedy zamiast mówić jako opozycja "tutaj PiS się myli, tu ma rację", wy mówicie że "to jest polexit"? - pytała swojego gościa Magdalena Ogórek.

- Ja tylko przypomnę wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy. Począwszy od prezydenta Andrzeja Dudy, że Unia to "wyimaginowana wspólnota" z której nic dla nas nie wynika, potem mamy słowa Krystyny Pawłowicz, która nazwała flagę unijną szmatą i w nagrodę przyjęto ją do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz przypomnę słowa posła Suskiego o okupancie brukselskim, słowa ministra Ziobry o wojnie hybrydowej i marszałka Terleckiego, który mówił że być może trzeba będzie podjąć radykalniejsze kroki w relacjach z UE - wymieniał Kostuś.

- To sprawia, że Zjednoczona Prawica wypycha nas z UE i juz nawet nie podążamy w stronę kolizji z Unią, ale w stronę otwartej wojny, która w konsekwencji może nas z Unii wyprowadzić. A Unia to gwarancja naszego rozwoju i bezpieczeństwa - podkreślił poseł KO.

- PiS po raz kolejny ustami prezesa powiedziało dobitnie, że nie ma mowy o wyjściu z Unii i że to domysły opozycji. Mówi Pan o wyimaginowanej wspólnocie, a wie Pan doskonale, że wspólnota powinna być realna. A gdzie jest najważniejsza zasada subsydiarności i pomocniczości, która legła u podstaw traktatów? A gdy PiS mówi że chce wrócić do dawnych ideałów, żeby państwa sobie pomagały to to jest polexit czy duskusja? - pytała redaktor Ogórek.

- Unia Europejska to przede wszystkim wartości. Fundamentem są wolne wybory, media i sądy. To poszanowanie praw mniejszości...- odpowiedział poseł Kostuś.

- A szanowanie poglądów? Jeśli 3 razy z rzędu Polacy wybierają konkretną ekipę i program, to czy ta ekipa ma prawo to realizować czy nie? Czy Unia to szanuje w ramach zasad opartych na demokratycznych wyborach, że Polacy tak właśnie wybrali? - mówiła redaktor Ogórek.

- Ja szanuję, to że wyborcy w 2015 roku wskazali na PiS, ale to nie jest monopol na władzę w Polsce. Parlament jest dwuizbowy, w Senacie jednak PiS większości nie ma. Większość sejmowa na którą się pani powołuje wisi na włosku. Więc PiS nie ma monopolu na akceptację i reprezentację społeczną PiS najdalej za dwa lata straci władzę - skonkludował poseł Kostuś.

Zobacz także

2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej 2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »