Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i…
2021-09-10, 14:07 Autor: Joanna Matlak

Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych i wizerunku Polski za granicą

Dr Karol Nawrocki "Południowa Loża Radiowa" (10.09.2021)
- Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach i Archiwum Państwowym i cieszę się, że przy jednym stole udało się zgromadzić osoby, które sprawiają, że polskie ślady pamięci w Opolu i na Opolszczyźnie są pielęgnowane - powiedział w Południowej Loży Radiowej dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, pytany o cel wizyty w naszym regionie. Jak zaznaczył, zmiany kadrowe w opolskiej delegaturze nie są planowane.
Współpraca ze wspomnianymi instytucjami trwa i będzie poszerzona o kolejne projekty i upamiętnienia.

- Niebawem przecież okrągła 40 rocznica wybuchu związanego z działalnością braci Kowalczyków. To jest rocznica kroku radykalnego, ale wymierzonego w krwiożerczy system komunistyczny. Braciom należy się wielki szacunek - mówił dr Nawrocki.
W najbliższym czasie, bo 18 września będą upamiętnieni żołnierze podziemia antykomunistycznego w Starym Grodkowie. - To wielkie wspomnienie Henryka "Bartka" Flame i wspomnienie działalności Narodowych Sił Zbrojnych, ale z drugiej strony ich tragicznej śmierci - podkreślił prezes IPN.

Naszego gościa pytaliśmy czy planowane są zmiany w strukturach opolskiej delegatury. - Ja po dzisiejszym spotkaniu jestem na tyle zbudowany, że nie myślę o zmianach w Opolu. Niedawno został powołany nowy dyrektor wrocławskiego oddziału, który se facto jest zwierzchnikiem naczelnik Beaty Wojciechowskiej. Ja mam nadzieję, że współpraca Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego przyniesie konkretne korzyści.

W Loży pytaliśmy o kwestie nauczania najmłodszych, zwłaszcza okresu najnowszej historii na którą w szkole często brakuje czasu.

- Też jestem owocem tej edukacji, w której nie udało się dotrzeć do lat 1939-1945. Gdyby nie moje szczególne zainteresowanie historia najnowsza i literaturą, to nigdy w procesie edukacji w szkole podstawowej czy liceum nie udało by się tych lat dotknąć, o latach 70 czy 80 nie wspominając. Wielkie nadzieje wiąże w tym aspekcie z ministrem edukacji i tym, że uda się najnowszą historię podnieść do takiej rangi na jaką zasługuje. To z jednej strony, a z drugiej jako IPN też podejmujemy działania wobec najmłodszych. Planujemy otwarcie Biura Nowych Technologii, będziemy starali się komunikować z młodzieżą - mówił dr Nawrocki .

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »