Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Manfred Grabelus o ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności…
2021-09-08, 15:30 Autor: Joanna Matlak

Manfred Grabelus o ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności producentów w zakresie utylizacji odpadów

Manfred Grabelus "Popołudniowa Loża Radiowa" (08.09.2021)
- Można by powiedzieć: nareszcie - powiedział wprost w Popołudniowej Loży Radiowej Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Środowiska z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy o pomysł wprowadzenia ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności producentów przy utylizacji odpadów. Taki projekt ustawy jest w tej chwili konsultowany, a pracami kieruje Ministerstwo Klimatu.
- To jest projekt zapowiadany w naszym kraju od kilkunastu lat. Jakoś nigdy nie było w naszym kraju woli aby odpowiedzialność za opakowania przerzucić na producentów. Widzimy w sklepach że czasem opakowanie przerasta jego zawartość, a w efekcie płaci za to mieszkaniec - mówił nasz gość.

- Nie potrafiliśmy też wzorem innych krajów wprowadzić systemu kaucjowania, a ten projekt też to zakłada - dodał.

Komisja Europejska zobowiązała państwa aby takie rozwiązania wprowadzić, inne państwa już to zrobiły. - Miało się tak stać do 5 lipca, a u nas wszystko się dzieje z opóźnieniem. Podobnie będzie z wprowadzeniem tego w życie, przed nami daleka droga - ocenił.

Kluczowym elementem projektu jest opłata opakowaniowa. Projekt zakłada, że opłata ma być pobierana co miesiąc przez marszałków województw, a środki z niej trafiać do operatora systemu ROP, którym będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 80 proc. z tych pieniędzy ma trafić do gmin.

- Związki gmin, recyklerzy nie są zbyt zadowoleni z tej propozycji szczególnie jeśli chodzi o wysokość opłat. Recyklerzy mówią, że przez to system może się wyłożyć i gmina, a więc mieszkańcy, dalej będą musieli dopłacać - zauważył dyrektor Grabelus.

- Z kolei producenci bronią się że strasznie wzrosną ceny, ale ci sami producenci w innych krajach płacą, nie widać żeby było drożej i jest ten system kaucjowania - dodał.

Zobacz także

2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej 2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »