Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest…
2021-09-06, 17:57 Autor: Joanna Matlak

Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych jednostek kultury z Narodowego Centrum Kultury

Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych jednostek kultury z Narodowej Centrum Kultury
- Na Opolszczyźnie dużo się dzieje, są ciekawe projekty o charakterze lokalnym, natomiast jeśli chodzi o aplikowanie, to różnie bywa - przyznał w Porannej Loży Radiowej prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
W 2021 roku 29 beneficjentów - samorządowych instytucji kultury z województwa opolskiego - otrzymało 1,7 mln zł wsparcia na swoje przedsięwzięcia kulturalne za pośrednictwem Narodowego Centrum Kultury.

- Zawsze można to poprawić, zawsze można usiąść nad grantem czy projektem, zadzwonić do NCK, poprosić o wsparcie i wysłać swoją aplikację - mówił prof. Wiśniewski.

- W zeszłym roku z inicjatywy premiera prof. Glińskiego został uruchomiony program "Kultura w sieci". Czyli kiedy ponoć świat zamarł, okazało się, że jest intensywne działanie państwa, pojawia się duży program na 80 mln zł (60 mln dla instytucji, 20 mln dla artystów) i właśnie dlatego tak wiele działań pojawiło się w Internecie - mówił nasz gość.

Na tej bazie powstał kolejny program, który pozwoli wykorzystać potencjał Internetu, ale też cyfryzować i digitalizować kulturę. - To zakup serwerów, infrastruktury komputerowej, która ma służyć temu, by w Internecie pokazywać swoje programy kulturalne, ale chodzi również o szkolenia, bo trzeba wiedzieć jak to zrobić - tłumaczył dyrektor NCK i zachęcał, by starać się o środki z NCK, bo tego typu programów jest znacznie więcej.

W trakcie rozmowy poruszyliśmy też tematy związane z kwestią czytelnictwa, cyfryzacji i digitalizacji kultury, ale mówiliśmy również o pięknie "klasycznej" książki.

- Sama książka, jej zapach, faktura, można powiedzieć że to jest sexy i to jest fajne i jak mówi prof. Gliński, zróbmy swoisty snobizm na czytanie - zaznaczył nasz gość.

Zobacz także

2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej 2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »