Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek
2021-09-02, 13:54 Autor: Magdalena Ogórek

Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek

Przemysław Czarnek i Magdalena Ogórek
Przemysław Czarnek i Magdalena Ogórek
- Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o pewności, bo koronawirus może nas zaskoczyć kolejnymi odmianami, które będą bardziej zjadliwe - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Był gościem Magdaleny Ogórek w cyklu "Prosto z sejmu".
Ponad 100 mln złotych wydano na produkty takie jak maseczki, rękawiczki, stacje mierzące temperaturę i termometry czy płyn dezynfekujący.

- Polska szkoła jest szkołą dobrze uczącą uczniów. Przeszła z systemu 6+3+3 na system 8+4. Okres gimnazjów oceniam jako zły w polskiej szkole, bo było mało czasu na powtórki, mało czasu na historię najnowszą. Powstał wtedy masowy rynek korepetycji, które wcześniej nie były potrzebne. Zmiana siatki godzin i podstaw programowych powoduje, że będzie tylko lepiej. Musimy zwiększyć autorytet nauczyciela i etos pracy, uatrakcyjnić zawód nauczyciela, to wszystko w pakiecie reform, które oferujemy - mówił minister Czarnek.

Odniósł się także do zarzutów opozycji o ideologizacji szkoły i szkole wyznaniowej.
- To są zarzuty bezpodstawne. Dobrze by było, gdyby opozycja wskazywała konkrety a ich jest bardzo mało, bo wtedy się lepiej rozmawia. Zarzut dotyczący wyznaniowości podnoszą ci, którzy chcą wprowadzać dyktaturę ateizmu w szkołach. To nie ma nic wspólnego z neutralnością światopoglądową państwa - mówił w Radiu Opole minister Przemysław Czarnek.

Rozmowa dotyczyła także programu "Poznaj Polskę", który zachęca do organizowania większej liczby wycieczek do muzeów, miejsc kultury.

- Chcemy finansować te wycieczki do 80% kosztów - zapowiedział szef resortu edukacji.
1,5 mld zł na pomoc psychologiczną wygospodarowało państwo polskie. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 15 mln zł.
- Z problemami natury psychologicznej tak jest, że on jest i my go nie bagatelizujemy to mamy pewien rodzaj przesady jeśli chodzi o mówienie o tym problemie. Wiele dzieci przeszło czas pandemii bez szwanku. Wiele zależy od rodziny.

Pytany o działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedział, że nikt nigdy z ZNP do ministerstwa nie zadzwonił, żeby porozmawiać o rozwiązywaniu problemów w szkołach. Inne związki zawodowe nauczycieli dzwoniły.

Zobacz także

2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej 2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »