Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście…
2021-09-02, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kraju

Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kraju
- Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa. Rada Ministrów skierowała we wtorek wniosek do prezydenta, o wprowadzenie stanu wyjątkowego.
Mieszkańcy zameldowani w 186 miejscowościach, w których będzie wprowadzony, będą musieli posiadać przy sobie dokument tożsamości, mogą być zawieszone lekcje w szkołach, posiadacze broni nie będą mogli jej mieć przy sobie, a na teren tych miejscowości nie będą miały wstępu osoby tam niezameldowne. Powodem jest wojna hybrydowa prowadzona przez Białoruś.

- Wojna hybrydowa to konflikt bez wypowiadania wojny, nie są prowadzone działania wojskowe. Wykorzystywanie migrantów do wywierania wpływów w przestrzeni międzynarodowej może być odbierane jako element konfliktu hybrydowego. Działania Łukaszenki i jego służb są haniebne - dodał dr Maziarz w kontekście wykorzystywania migrantów.

- Łukaszenka chce zmusić Unię Europejską do jakiejś formy dialogu, legitymizacji w ten sposób reżimu na arenie międzynarodowej. Być może chodzi o zniesienie sankcji nałożonych przez Unię po ubiegłorocznych, prawdopodobnie sfałszowanych wyborach - ocenił gość Radia Opole.

Rozmawialiśmy także o możliwym nadchodzącym kryzysie migracyjnym, który może być spowodowany sytuacją w Afganistanie. Po wyjściu wojsk USA władzę w kraju przejęli talibowie. Amerykanie zostawili tam ogromne ilości sprzętu wojskowego.

- Utrzymanie lotniska w Kabulu na terytorium wrogim przez tyle dni należy uznać za sukces, ewakuowano ponad 100 tys. obywateli Afganistanu współpracujących z armiami NATO. Co do pozostawionego sprzętu, to jest on nowoczesny. Patrząc na filmy jakie już pojawiły się w internecie można się zastanawiać, czy talibowie będą potrafili go użyć. Na jednym z nagrań widać, jak próbują uruchomić helikopter "na popych". Szturmowe samoloty zostały w dużej części już zniszczone przez armię amerykańską.

Amerykanie chcieli opuścić Afganistan przed 20. rocznicą zamachu z 11 września.
- Można było zrobić lepiej, wcześniej ewakuować współpracowników, niestety z przyczyn, o których być może jeszcze nie wiemy, było tak a nie inaczej - powiedział dr Bartosz Maziarz. - Sam proces ewakuacji, utrzymanie lotniska pod względem militarnym było ogromnym wyzwaniem. Amerykanie, Norwedzy, Brytyjczycy, armia niemiecka sobie poradzili pod względem militarnym. Politycznie, nie jest to najlepsze, oczywiście można to było zrobić lepiej.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »