Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście…
2021-09-02, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kraju

Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kraju
- Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa. Rada Ministrów skierowała we wtorek wniosek do prezydenta, o wprowadzenie stanu wyjątkowego.
Mieszkańcy zameldowani w 186 miejscowościach, w których będzie wprowadzony, będą musieli posiadać przy sobie dokument tożsamości, mogą być zawieszone lekcje w szkołach, posiadacze broni nie będą mogli jej mieć przy sobie, a na teren tych miejscowości nie będą miały wstępu osoby tam niezameldowne. Powodem jest wojna hybrydowa prowadzona przez Białoruś.

- Wojna hybrydowa to konflikt bez wypowiadania wojny, nie są prowadzone działania wojskowe. Wykorzystywanie migrantów do wywierania wpływów w przestrzeni międzynarodowej może być odbierane jako element konfliktu hybrydowego. Działania Łukaszenki i jego służb są haniebne - dodał dr Maziarz w kontekście wykorzystywania migrantów.

- Łukaszenka chce zmusić Unię Europejską do jakiejś formy dialogu, legitymizacji w ten sposób reżimu na arenie międzynarodowej. Być może chodzi o zniesienie sankcji nałożonych przez Unię po ubiegłorocznych, prawdopodobnie sfałszowanych wyborach - ocenił gość Radia Opole.

Rozmawialiśmy także o możliwym nadchodzącym kryzysie migracyjnym, który może być spowodowany sytuacją w Afganistanie. Po wyjściu wojsk USA władzę w kraju przejęli talibowie. Amerykanie zostawili tam ogromne ilości sprzętu wojskowego.

- Utrzymanie lotniska w Kabulu na terytorium wrogim przez tyle dni należy uznać za sukces, ewakuowano ponad 100 tys. obywateli Afganistanu współpracujących z armiami NATO. Co do pozostawionego sprzętu, to jest on nowoczesny. Patrząc na filmy jakie już pojawiły się w internecie można się zastanawiać, czy talibowie będą potrafili go użyć. Na jednym z nagrań widać, jak próbują uruchomić helikopter "na popych". Szturmowe samoloty zostały w dużej części już zniszczone przez armię amerykańską.

Amerykanie chcieli opuścić Afganistan przed 20. rocznicą zamachu z 11 września.
- Można było zrobić lepiej, wcześniej ewakuować współpracowników, niestety z przyczyn, o których być może jeszcze nie wiemy, było tak a nie inaczej - powiedział dr Bartosz Maziarz. - Sam proces ewakuacji, utrzymanie lotniska pod względem militarnym było ogromnym wyzwaniem. Amerykanie, Norwedzy, Brytyjczycy, armia niemiecka sobie poradzili pod względem militarnym. Politycznie, nie jest to najlepsze, oczywiście można to było zrobić lepiej.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »