Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu…
2021-09-01, 16:56 Autor: Joanna Matlak

Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych z rozpoczęciem roku szkolnego

Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
- Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom. Kombatanci czują, że historia powinno być dalej niesiona, a pamiętać może średnie pokolenie, ale najbardziej to młode, które za chwilę będzie decydentami, które będzie dalej organizować - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
- To co dziś pokazali młodzi pozwala myśleć optymistycznie jeśli chodzi o pamięć o wydarzeniach II Wojny Światowej. Zjawili się w bardzo licznym gronie - mówił o dzisiejszych uroczystościach i podejściu młodych do tej rocznicy wojewoda opolski.

- Serdecznie dziękuję, bo to się samo nie dzieje. To się dzieje dzięki nauczycielom, wychowawcom, dyrektorom i samej młodzieży. Wszystkim młodym serdecznie dziękuję - mówił nasz gość i wspomniał o tym, że najbardziej przemawia żywa legenda, czyli opowieści świadków.

Poruszyliśmy także wątek współczesny związany z pojęciem wojny hybrydowej. - Możemy pytać kiedy zaczyna się wojna, kiedyś był Schlesswig Holstein, Wieluń, Poczta Gdańska, zdjęcia ze szlabanem... To jest takie "ewidentne" wkroczenie do danego państwa. Współczesne wojny to wojna elektroniczna, czyli przechwytywanie maili, dezorganizacji poprzez poczty mailowe, wpływy na wybory w tym czy innym państwie, blokowanie serwerów, fałszowanie danych... to zupełnie inne czasy i strategie - mówił Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Oby wojny już nigdy nie było. Musimy pamiętać o ofiarach. Oby do teog nie doszło, obyśmy tak umieli współistnieć, szanować się nawzajem jako narody - mówił nasz gość.

W kolejnej części programu rozmawialiśmy o wyzwaniach związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »