Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający…
2021-09-01, 09:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych [FILM]

Michał Siek o Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych
- Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator oświaty. Dzisiaj (1. 09) pierwszy dzień roku szkolnego. Uczniowie muszą pamiętać o częstym myciu rąk, zachowaniu dystansu, a pomieszczenia w szkołach mają być często wietrzone.
- Szkoły są wyposażone stacje dezynfekujące z funkcją pomiaru temperatury, maseczki termometry. Może nie wszędzie to już dotarło w komplecie, ale w najbliższych dniach będzie uzupełniane. Jest to duża pomoc państwa dla szkół - powiedział kurator oświaty.
- Oczywiście każda szkoła jest inna, więc nie wszystkie zalecenia będą zastosowane w takim samym stopniu. One są na tyle elastyczne, że pozwalają dyrektorowi dostosować je do swoich możliwości - wyjaśnił Michał Siek.

Ministerstwo rekomenduje szczepienia dla nauczycieli i uczniów. Będą one prowadzone na Opolszczyźnie w trzecim tygodniu września. Wcześniej będą zbierane deklaracje chętnych poprzedzone akcją informacyjną dla rodziców.
- Jeśli chętnych będzie dużo, to szczepienia będą zorganizowane w szkole, jeśli mało, to w punktach szczepień. Uczniowie będą szczepieni preparatem Pfizera.

60,8% proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym zaszczepiło, lub chce zaszczepić dziecko przeciwko covid-19 (badania dla Nationale-Nederlanden).
- Myślę, że to niezły wynik. Jeżeli dodamy do tego, że duża grupa nauczycieli jest zaszczepiona, to gwarancja bezpieczeństwa w szkole. Jeśli 4 fala pandemii nadejdzie, to przy dużym, stopniu zaszczepienia, myślę, że nie będzie nam grozić nauka zdalna - uważa opolski kurator oświaty i dodaje, że chciałby, aby cały rok szkolny maił formę stacjonarną.
Resort oświaty skierował 187 mln złotych na zajęcia wyrównawcze.

- Prawie wszystkie samorządy w regionie wystąpiły o pieniądze na dodatkowe zajęcia, zainteresowanie było bardzo duże. To każda szkoła i każdy nauczyciel wie, jakie elementy trzeba wzmocnić, decydują z jakich przedmiotów będą dodatkowe zajęcia i jak będą zorganizowane.

Jeśli chodzi o niedobór kadry nauczycielskiej w regionie, to ogłoszeń o wolnych etatach w szkołach w tym roku było i jest mniej, niż rok temu.
- Są takie przedmioty do których ciężko pozyskać nauczyciela, język angielski, fizyka, chemia biologia - wyjaśnił opolski kurator oświaty Michał Siek.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »