Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający…
2021-09-01, 09:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych [FILM]

Michał Siek o Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych
- Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator oświaty. Dzisiaj (1. 09) pierwszy dzień roku szkolnego. Uczniowie muszą pamiętać o częstym myciu rąk, zachowaniu dystansu, a pomieszczenia w szkołach mają być często wietrzone.
- Szkoły są wyposażone stacje dezynfekujące z funkcją pomiaru temperatury, maseczki termometry. Może nie wszędzie to już dotarło w komplecie, ale w najbliższych dniach będzie uzupełniane. Jest to duża pomoc państwa dla szkół - powiedział kurator oświaty.
- Oczywiście każda szkoła jest inna, więc nie wszystkie zalecenia będą zastosowane w takim samym stopniu. One są na tyle elastyczne, że pozwalają dyrektorowi dostosować je do swoich możliwości - wyjaśnił Michał Siek.

Ministerstwo rekomenduje szczepienia dla nauczycieli i uczniów. Będą one prowadzone na Opolszczyźnie w trzecim tygodniu września. Wcześniej będą zbierane deklaracje chętnych poprzedzone akcją informacyjną dla rodziców.
- Jeśli chętnych będzie dużo, to szczepienia będą zorganizowane w szkole, jeśli mało, to w punktach szczepień. Uczniowie będą szczepieni preparatem Pfizera.

60,8% proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym zaszczepiło, lub chce zaszczepić dziecko przeciwko covid-19 (badania dla Nationale-Nederlanden).
- Myślę, że to niezły wynik. Jeżeli dodamy do tego, że duża grupa nauczycieli jest zaszczepiona, to gwarancja bezpieczeństwa w szkole. Jeśli 4 fala pandemii nadejdzie, to przy dużym, stopniu zaszczepienia, myślę, że nie będzie nam grozić nauka zdalna - uważa opolski kurator oświaty i dodaje, że chciałby, aby cały rok szkolny maił formę stacjonarną.
Resort oświaty skierował 187 mln złotych na zajęcia wyrównawcze.

- Prawie wszystkie samorządy w regionie wystąpiły o pieniądze na dodatkowe zajęcia, zainteresowanie było bardzo duże. To każda szkoła i każdy nauczyciel wie, jakie elementy trzeba wzmocnić, decydują z jakich przedmiotów będą dodatkowe zajęcia i jak będą zorganizowane.

Jeśli chodzi o niedobór kadry nauczycielskiej w regionie, to ogłoszeń o wolnych etatach w szkołach w tym roku było i jest mniej, niż rok temu.
- Są takie przedmioty do których ciężko pozyskać nauczyciela, język angielski, fizyka, chemia biologia - wyjaśnił opolski kurator oświaty Michał Siek.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »