Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa…
2021-08-25, 08:32 Autor: Joanna Matlak

Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu granic

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień, a wynika to z tego, że mamy bezpośrednie sąsiedztwo z Rosją przy obwodzie kaliningradzkim, jesteśmy sąsiadami Ukrainy i Białorusi. Oczywiście trzeba nad tą świadomością pracować i jest to olbrzymia odpowiedzialność polityków i dziennikarzy – mówił w Porannej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej. Naszego gościa pytaliśmy czy zgodnie z tezą postawioną przez wiceministra, że jesteśmy jako społeczeństwo, politycy, dziennikarze, organy administracji publicznej testowani, jesteśmy świadomi tego testowania.
Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Białorusi prawie 1 miliard dolarów wsparcia w obliczu pandemii koronawirusa. O wstrzymanie tej operacji apelowała opozycja, w tym m.in. Swiatłana Cichanouska.

- To jest instytucja zarządzana nie tylko przez Polskę, ale także innych polityków, managerów z innych krajów i rzeczywiście świadomość innych nacji, które są „oddalone”, pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze Niemcy są tego świadomi, prowadzą bardzo świadomą politykę wschodnią, ale kiedy mówimy o krajach dalej położonych to jest problem i to przekłada się na decyzje, które wynikają albo z braku wiedzy albo naiwności. Niestety, bardzo często ma to miejsce na forum Unii Europejskiej, ale tu jest rola Polski i krajów bałtyckich czy krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale też często Niemiec, aby uświadamiać partnerów na Zachodzie, że mamy do czynienia z reżimem i jakiekolwiek wsparcie i pobłażliwość ma swoje dalekosiężne konsekwencje umacniania reżimu w Moskwie czy Mińsku - mówił Ociepa.

- Ci ludzie mają prawo nawet uzyskać w Polsce azyl, status uchodźcy, mogą przejść przez polską granice pod warunkiem, że zgłoszą się do najbliższej placówki Straży Granicznej albo do najbliższej placówki dyplomatycznej Rzeczpospolitej gdzie zostaną poddani procedurze sprawdzenia. I jeśli ją przejdą, zostanie udzielona im pomoc. Proszę spojrzeć; obecnie z Afganistanu sprowadziliśmy 750 osób. Polski rząd w sytuacji gdy są przestrzegane procedury, ma możliwość sprawdzenia ludzi i nie uchyla się od gestów humanitarnych. To jest fałszywy dylemat – albo pomoc humanitarna albo bezpieczeństwo – nas stać na jedno i drugie - podkreślił wiceszef MON.

- Ci ludzie nie są na terenie „ziemi niczyjej” tylko na Białorusi, my nie możemy przekraczać granicy i wykonywać jakieś ruchy bez zgody Białorusi. Wystąpiliśmy o zgode na konwój humanitarny, Białoruś odmówiła co tylko potwierdza, że nie chodzi o prawa człowieka, a prowokacje białoruskich i rosyjskich służb - mówił w Radiu Opole Ociepa.

- Granica RP jest długa, szczególnie na odcinku polsko-białoruskim, nie można przekraczać granicy wszędzie gdzie się chce. To też granica UE i nie można jej przekraczać w dowolnym miejscu. Gdyby ci ludzi poszli na przejście graniczne to mogliby uzyskać wsparcie.

Naszego gościa pytaliśmy też o sprawę Andżeliki Borys czy Andrzeja Poczubuta, którzy od 5-6 miesięcy przebywają w białoruskim areszcie. W mediach pojawiły się informacje, że areszt zostanie przedłużony, a prawo łaski może być zastosowane jeśli wyrażą skruchę i przyznają się do winy. – Ten aspekt jak i aspekt humanitarny czyli ludzie, którzy są na granicy, to żywa broń w rękach Łukaszenki i to jest dla mnie osobiście jako polityka bardzo trudne. Ja tam widzę ludzi, którzy mają swoje uczucia, potrzeby, którzy cierpią i tak samo jest z naszymi rodakami za granicą. Po ludzku jako politykowi jest mi przykro, że musimy stawiać czoła takim sytuacjom - mówił Ociepa.

- Rzeczywiście, dzisiaj Andżelika Borys, z którą jestem zaprzyjaźniony od wielu lat i nie raz gościła w Opolu na moje zaproszenie jak i zaproszenie Romana Kirsteina, jest obywatelką Białorusi, celowo nie przyjmowała żadnego polskiego obywatelstwa, żeby nie prowokować reżimu, by nie została wydalona. Mówiąc w skrócie; Andżelika Borys chce pozostać na Białorusi i to co się z nią dzisiaj dzieje jest wynikiem świadomej ofiary jaką ona ponosi. Ona ma świadomość, że może się przyznać i zostać wydalona w jedną stronę do Polski. Borys jako niezwykle odważna kobieta, która nie raz doświadczyła aresztu ze strony białoruskiego reżimu, zdecydowała się ponieść tę ofiarę i nie powinniśmy o tym zapominać – mówił Ociepa.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »