Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku…
2021-08-24, 17:49 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego

Roland Fabianek, Grzegorz Domański i Andrzej Jasiński
Roland Fabianek, Grzegorz Domański i Andrzej Jasiński
Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin i powiatów. Rentowność tej branży opiera się też na dochodach z dowozu uczniów do placówek oświatowych. Miniony rok szkolny przebiegał w warunkach nauczania stacjonarnego. Dlatego przewoźnicy odnotowali znaczący spadek wpływów finansowych. Natomiast samorządowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, który wspiera likwidację wykluczenia komunikacyjnego.
- Transport publiczny funkcjonuje u nas zupełnie dobrze między siedzibami gmin, a siedzibą powiatu - powiedział Roland Fabianek, starosta oleski. – Większym problemem jest dotarcie z każdego punktu powiatu do jego centrum. Tego wprost się nie da zrobić. Tu są największe potrzeby komunikacyjne i tzw. białe plamy. Likwidacja gimnazjów i przywrócenie szkół obwodowych powoduje, że tych linii powiatowych musielibyśmy mieć bardzo dużo. Niejednokrotnie mieszkańcy zgłaszają potrzebę utworzenia jakiejś linii, składają takie petycje. Podejmujemy negocjacje. Jednak kiedy pytamy, ile osób wykupi bilet miesięczny to wówczas okazuje się, że są trzy, cztery osoby. Struktura naszego powiatu jest dosyć rozległa. Odległość pomiędzy krańcowymi miejscowościami to jest prawie 70 km. Dlatego zorganizowanie takiego transportu w sposób prosty, dogodny nie jest łatwe. Generalnie musielibyśmy zmienić mentalność społeczeństwa. Nakłaniamy ludzi do korzystania z transportu publicznego. Żeby stał się on bardziej popularny to musi być dobrze zorganizowany i częsty. To generuje duże koszty. Jak nie zmienimy pewnego trendu to zawsze będziemy mówili o tych białych plamach komunikacyjnych, trudnościach, rentowności. Potrzebne są też stabilne warunki funkcjonowania samorządów.

- Odpowiadamy za komunikację gminną – mówił Grzegorz Domański, wójt Rudnik. – Mamy pięć linii. Są deficytowe, ale dzięki dofinasowaniu z województwa mamy ten deficyt częściowo zrekompensowany. Te linie obsługują również dojazdy uczniów do szkół gminy i szkół średnich. Chcieliśmy przeanalizować obciążenie tych przewozów. Trudno jednak wyciągać wnioski po roku pandemii, gdy ludzie nie podróżowali. W Rudnikach mamy nowoczesne centrum przesiadkowe skąd pasażer może przesiąść się na autobus do Olesna, Opola, Wielunia i Częstochowy. Wprowadziliśmy program dla seniorów z naszej gminy, którzy mają 60 lat i więcej. Takie osoby mogą bezpłatnie korzystać z naszej sieci gminnych przewozów. We współpracy z innymi gminami i starostą postaramy się skorelować komunikację, aby mieszkańcy mogli swobodnie docierać również do Olesna. Największy z tym problem mają ludzie starsi.

- Problemem komunikacji zajęliśmy się od początku kadencji samorządowej – powiedział Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia. – Było pięć linii. Wystąpiliśmy o pieniądze z Fundusz rozwoju przewozów autobusowych. Teraz mamy siedem linii. Przewozy są darmowe. Jeździmy też do Olesna, z którym wcześniej nie było połączenia. Obsługiwał to PKS Lubliniec, który padł. Nagle zostaliśmy bez bezpośredniego połączenia z Opolem. Dlatego jeździmy do Grodźca. Stamtąd już nasi mieszkańcy mogą dostać się autobusem do Opola. Od września uruchamiamy jeszcze jedną linię w porozumieniu z gminami Zębowice i Ozimek. Będzie to maksymalnie pięć kursów dziennie.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »