Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy…
2021-08-20, 18:03 Autor: Jan Poniatyszyn

Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach, o edukacji pszczelarskiej i apiterapii

Antoni Ożóg [zdj. Jan Poniatyszyn]
Antoni Ożóg [zdj. Jan Poniatyszyn]
Coraz popularniejsze staje się pszczelarstwo i apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym ciekawe przedsięwzięcie zrealizowano w Górach Opawskich.
- Lato raczej nie jest dla nas pomyślne, trudna była też wiosna – powiedział Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach. – Trudno było pozyskać miody odmianowe. Na naszym terenie mieliśmy tylko miód wielokwiatowy. W lecie musimy nasze pszczoły dokarmiać. Rozpoczęliśmy proces ich leczenia. Przygotowujemy się już do zimy. Od tego zleży, jak będzie wyglądał przyszły rok.

Charbielin w gminie Głuchołazy stał się ogólnopolskim centrum edukacji pszczelarskiej, która prowadzona jest w Gminnym Ośrodku Szkolenia Rolniczego.

- Od trzech lat intensywnie szkolimy naszych pszczelarzy. Organizujemy kursy podstawowe. Funkcjonuje policealna szkoła zawodowa. Udało się otworzyć filie w Głubczycach i Kłodzku. W tym roku ponad 250 pszczelarzy, absolwentów zdawało egzaminy w styczniu i czerwcu. W naszym rejonie chcieliśmy nawiązać współpracę ze szkołami o charakterze rolniczym. Niestety ta propozycja nie trafił na pozytywny grunt. Nie udało nam się otworzyć pięcioletniego technikum pszczelarskiego. Byłaby to druga taka szkoła w Polsce i splendor dla naszego regionu. Od czasu kiedy powstała nasza szkoła chcieliśmy zrobić coś poza tym, co jest powszechnie kojarzone z pszczelarstwem. Dlatego w Pokrzywnej powstał domek apiterapii. Podobny jest do sauny. Żyją tam pszczoły, które są odizolowane od ludzi. Powietrze z tych uli w specjalny sposób dostaje się do pomieszczenia, gdzie przebywają ludzie. Powietrze to jest sterylne. Są tam flawonoidy, które biorą się w ulach z propolisu chroniącego przed różnymi chorobami. Nawet mówi się, że propolis potrafi niszczyć wirusy. Leżakując w domku apiterapii oddychamy tym samym powietrzem, co pszczoły. Leczy się tam też biopolem – mówił Antoni Ożóg.

Pszczelarzy przybywa. Generalnie są to osoby starsze.

- Szczególnie się cieszę, że przybywa nam ludzi młodych. Ciekawostką jest to, że wśród nas jest coraz więcej kobiet. Dużo kobiet interesuje się pszczelarstwem. Przychodzą do szkoły i zapisują się do naszego koła pszczelarskiego. W Pokrzywnej prowadzimy też przedszkole pszczelarskie, do którego przyjeżdżają nawet ludzie z Wrocławia. Poznają tam tajniki hodowli tych owadów.

Zobacz także

2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej 2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »