Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem…
2021-08-16, 16:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem Ociepą, sytuacji Polaków w Afganistanie, szczepieniach i ostrej reakcji na zapowiadane blokady rolników

Wywiad z premierem RP Mateuszem Morawieckim
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gościł w poniedziałek (17.08) na Opolszczyźnie. W czasie wizyty znalazł czas, aby udzielić wywiadu dla Radia Opole.
Rozmawialiśmy o dymisji Marcina Ociepy i jego przyszłości w rządzie, o sytuacji Polaków w Afganistanie, o szczepieniach oraz o zapowiadanych przez AgroUnię protestach i blokadach dróg.
- Z panem ministrem Ociepą i kilkoma innymi ministrami, którzy kiedyś byli w partii Porozumienie rozmawiamy intensywnie o tym, w jaki sposób zmniejszyć ewentualny ubytek związany z kwotą wolną dla samorządów.

- W tym tygodniu chcemy przedstawić nowe reguły wypracowane między innymi z Panem ministrem Murdzkiem, Panem ministrem Piechowiakiem, Panam Ministrem Ociepą, Panem ministrem Gut-Mostowym i parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, które to zmiany będą jeszcze bardziej korzystne dla samorządów - powiedział w wywiadzie dla Radia Opole premier Mateusz Morawiecki.

O przygotowywanych zmianach wspomniał kilka dni temu na antenie Radia Opole Marcin Ociepa.
- Rozmawiałem z prezydentami dużych miast, którzy potwierdzają, że nasze programy inwestycyjne są bardzo dobre, natomiast proszą o zmianę algorytmu, o wypracowanie nowych zasad związanych z wydatkami bieżącymi - wyjaśnił premier.

Prezes Rady Ministrów nie przyjął jeszcze dymisji Marcina Ociepy.
- Obiecałem każdemu z ministrów, którzy złożą rezygnację, rozmowę. Ta rozmowa jutro (17.08) będzie miała miejsce.

Nie zapadła jeszcze decyzja o tym, kto pokieruje nowym Ministerstwem Rozwoju i Technologii.
- Na razie ja nim kieruję, wybór odpowiedniej osoby wraz z kierownictwem politycznym zostanie rozstrzygnięty w najbliższych tygodniach. Jest wielu kandydatów, wiele możliwości, trzeba patrzeć na tak zwane parytety i kwestie związane z kompetencjami, przygotowaniem i oczywiście jest wiele osób, które posiadają takie kompetencje. Ja oczywiście będę namawiał Pana ministra Marcina Ociepę, żeby pozostał w naszym rządzie, z nami i cieszę się, że takie deklaracje wstępne już padły. To polityk bardzo dynamiczny, wiem, że to między innymi Opolszczyzna zawdzięcza to, że tu został otwarty kierunek lekarski - mówił w wywiadzie dla Radia Opole premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to bardzo ważne, bo potrzebujemy lekarzy i kształcenie lekarzy na Opolszczyźnie, gdzie współczynnik lekarzy do pacjentów był niekorzystny jest szczególnie ważną i dobrą informacją.

Pytany o wprowadzanie obostrzeń dla poszczególnych województw powiedział, że rząd na najróżniejsze sposoby nakłania do szczepień. - Infrastruktura, punkty szczepień i system, który rejestruje szczepienia jest gotów szczepić nawet 700 osób dziennie.
- Jak tylko ludzie zrozumieją, że czwarta fala może nadejść, a sądzę, że ona nadejdzie i przestrzegam przed nią, to wtedy bardzo dużo osób zdecyduje się na szczepienie.

Rozmawialiśmy także o sytuacji Polaków w Afganistanie.

- Jedna z osób, która znajduje się bliżej granicy będzie obsługiwana przez naszą placówkę w Taszkiencie. Inne osoby czekają na lot, który zaordynowałem, żeby odbył się jak najszybciej. Poprosiłem Pana ministra obrony narodowej, żeby lot do Afganistanu odbył się jak najszybciej, dzisiaj. Przygotowania trwają, w każdej godzinie ten lot może być rozpoczęty. Wysyłamy samolot, czy samoloty, ale musimy mieć zgodę na lądowanie bo sytuacja na lotnisku w Kabulu jest groźna.

- Jestem w stałym kontakcie z ministrem spraw zagranicznych i ministrem obrony narodowej i poproszę Pana ministra Dworczyka, żeby udał się na miejsce, żeby rozpoznać te osoby, które nie są obywatelami polskimi, a współpracowali z rządem polskim i wszystkich ich ściągnąć na wizy humanitarne do Polski. Na razie szykuje się być może mniejsza liczba wiz, bo te osoby są w różnych częściach kraju. Przypomnę, że prowincja Afganistanu wspierana przez Polaków została wcześniej opanowana przez talibów, więc osoby, które tam mieszkały rozproszyły się. Część uciekła do Kabulu, część z nich uciekła już z Afganistanu. Więc tych osób może być więcej, jak również, nie zdziwię się, jeśli będzie ich mniej.

Premier pytany o rozmowy z rolnikami AgroUnii, którzy zapowiadają na jutro (17.08) blokady dróg powiedział:
- Cały czas rozmawiamy z rolnikami. Parę dni temu miałem spotkania z rolnikami, które nie były łatwe, ale nie były nasycone prowokacją polityczną. Muszę powiedzieć, jako szef rządu, że na pewno nie będziemy tolerowali blokad dróg, będziemy prosili policję o bardzo zdecydowaną interwencję ponieważ Polacy mają prawo do normalnego funkcjonowania - podkreślił premier Morawiecki.

Przypomniał, że jest opracowywany jest specjalny, dodatkowy program dla rolników, jeśli chodzi o ASF przygotowane jest 200 mln zł. - To jest kwota bez precedensu, bardzo wysoka. Jeśli chodzi o odstrzał dzików, bo to ważne dla rolników rozmawiam z ministrem Siarką i ministrem Kurtyką, aby działania były jak najbardziej zdecydowane.
Dla rolnictwa mamy też przygotowany Polski Ład. To dwadzieścia kilka programów. Wspomnę o przełomowym programie, bardzo ważnym, powszechnym i obowiązkowym ubezpieczeniowym dla rolników, tak żeby wszystkie klęski żywiołowe, od tych biologicznych jak ASF i ptasia grypa a skończywszy na klęskach jak gradobicie czy susza, żeby one nie spędzały snu z powiek naszym rolnikom.

Zobacz także

2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej 2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »