Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych…
2021-07-20, 18:02 Autor: Jan Poniatyszyn

Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca powstający park handlowy

Mariusz Kozaczek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mariusz Kozaczek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza. W kilku miejscowościach występuje tam zagrożenie podtopieniami pól i posesji.
- Już kilka razy w tym roku szkody spowodowane przez deszcze usuwały jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych - powiedział wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Szkody te usuwane są na bieżąco. Jest to przeważnie kamień i błoto ściągnięte z pól przez nawałnicę. Problemem są oczekiwania niektórych mieszkańców. Nie rozumieją, że gdy spłynie lawina błota przez ich podwórko to w pierwszej kolejności udrażniane są drogi gminne, powiatowe i wyższej kategorii. Niektórzy oczekują, że OSP najpierw pomagać będzie u nich na podwórku. Jest to jakiś mały problem, ale wyjaśniamy to na bieżąco. OSP nie jest od sprzątania domów i prywatnych posesji. Oni pomagają w miarę swoich możliwości.

Po większych opadach deszczu pojawia się problem z drogą w Jasionie.

- Ta droga tworzy taki wąwóz dla wody. Zrobione zostały tam progi z betonu, które wyhamowują siłę płynącej wody. Jest ona częściowo zbierana przez zainstalowaną tam rurę, która ma 50 cm średnicy. Przy nawalnych deszczach to nie wystarcza. Rura ta została uszkodzona po ostatnich opadach, ale zatrzymała niszczącą siłę wody. W dużym stopniu uratowało to ten teren przed znacznymi szkodami. Przypomnę, że poprzednio w tym wąwozie woda robiła wyrwy głębokie na 120 cm. Zagrożenia występują też w Krzyżkowicach, gdzie są duże spadki terenu. Przy ulewach woda z błotem spływa do centrum wsi przechodząc przez podwórka gospodarstw. Również w Lubrzy, gdy jest opad na dużym terenie, polder przestaje przyjmować wodę i zaczynają się lokalne podtopienia w centrum wsi. Jednak jest to sporadyczne. Od kilku lat z gruntów rolnych znikają rowy. Są one zaorywane. Efektem tego jest woda zalegająca na polach, albo spływająca z impetem do przyległych miejscowości. Mieszkańcy wiedzą kto zaorał rowy, ale nie egzekwują ich odnowienia u rolników. Chcą, aby zajęła się tym gmina.

Szybko postępuje budowa parku handlowego w Lubrzy, który powstaje nieopodal Prudnika.

- Gmina będzie miała z tego korzyść w postaci podatku od nieruchomości, który szacujemy na ponad 250 tys. złotych rocznie. Jest już zainteresowanie przyległymi terenami, które są atrakcyjnie zlokalizowane. Handlowa inwestycja podnosi wartość działek budowalnych w gminie Lubrza. Ich ceny idą mocno w górę. Widać już boom budowlany na terenach od strony Prudnika. Jest tam wydzielanych ok. 40 działek budowlanych. W przyszłości zwiększy to wpływy do naszego budżetu. Park handlowy jest magnesem dla innych inwestycji – cieszy się wójt Lubrzy.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »